У приватном руднику Леце код Медвеђе, у недељу увече погинуо је 32-годишњи рудар Владица Николић. Према првим информацијама, он је настрадао око 1.30 у флотацији рудника олова, сребра и злата у селу Газдаре, тако што га је повукла покретна трака и буквално самлела. У тренутку несреће он је био сам у руднику.
Николић је живео у Новом насељу код Медвеђе са супругом и двоје деце, од којих је млађе тек напунило три године. Претходно је радио у једном кафићу у близини зграде општине, а важио је за тихог и вредног човека. Запослио се пре око шест месеци, а ово је четврта погибија у том руднику за последње три године. Због ранијих несрећа, полиција је прошле године привела пет особа из руководства рудника.
Приватници неће синдикат
Председник Синдиката рудара Србије упозорава да је и у руднику Леце, али и у другим приватизованим рудницима по Србији проблем синдикалног организовања.
– Послодавци једноставно забрањују формирање синдиката, па ти рудари немају никоме да се обрате за помоћ или да се на други начин боре за своја права – упозорава Миломир Милановић.
Прошлог септембра погинули су надзорник у руднику Зоран Петковски из Криве Паланке и македонски држављанин Тони Нанев.
Средином марта 2016. на Мартина Василевског се обрушила стена у окну.
Председник општине Медвеђа каже да је овај рудник тренутно у статусу „радног стечаја“, те да се ускоро очекује да ће бити продат на аукцији.
– За Медвеђу, овај рудник је питање опстанка и живота, јер запошљава 400 радника. Рудник је најпре купио концерн Фармаком МБ, затим компанија Лајфстон капитал, али од прошле године је у стечају и планира се нова продаја. Погинулог Николића сам познавао из виђења и претпостављам да је због веће плате дао отказ као конобар. Није никаква утеха за породицу, али општина ће учинити све да се нађе његовој супрузи и деци. За овакве мале средине свака смрт је огромна трагедија – каже Арсић.
Иван Јанковић, помоћник министра рударства и енергетике каже за „Вести“ да је ово Министарство одмах упутило инспекцију која ће испитати све околности погибије рудара:
– Пре два месеца је такође био обављен надзор у овом руднику. На том локалитету се врши стална инспекцијска контрола.
На питање да ли је тај надзор другачији у приватним, у односу на руднике у власништву Србије, Јанковић тврди да је држава ту бескомпромисна:
– Рудник је рудник, ту нема никакве разлике када је реч о инспекцијском надзору. То је посао рударске инспекције нашег Министарства – изричит је помоћник министра.
Боља заштита у РТБ Бор
После серије несрећа које су се догодиле у РТБ Бор, ситуација је, тврди Милановић, данас вишеструко боља.
– Предузето је све како би се заштита радника подигла на много већи ниво и заиста је тако. Веома се води рачуна о заштити на раду и ту се спроводи ригорозна – истиче председник Синдиката рудара Србије.
Председник синдиката рудара Србије Миломир Милановић истиче да рудари у подземним експлоатацијама раде у катастрофалним условима.
– Недавно сам обишао Ресавицу и то је заиста поражавајуће с којом опремом и заштитом те колеге раде. Не постоји адекватна ХДЗ заштита, чак неки рудари носе различите чизме, јер немају исте. И овај рудник добија субвенције од државе, али претпостављам да се тим новцем „крпе“ неке друге буџетске рупе, а о рударима и њиховој заштити се говори само када се догоди оваква трагедија – истиче Милановић.
Највеће налазиште злата?
Када је куповао рудник Леце, власник Хемофарма, Мирослав Богићевић је навео да је реч о највећем руднику злата у Европи. Он је објаснио да су хемијске анализе показале да у тони оловног концентрата има 160 грама злата, а да постоји лежиште у коме је потврђено 260 грама злата по тони концентрата. Међутим, ова фирма се на крају повукла, а на једном од последњих огласа за продају рудника означено је да је почетна цена 285 милиона динара, односно око 2, 3 милиона евра.
Ђ. Баровић – Вести