Хелм

Румуни кренули у акцију: Хапсе министре, парламентарце, њихову родбину…

Телевизијске екипе кампују испред румунске Националне управе за борбу против корупције (ДНА) у Букрешту чекајући ко ће бити сљедећи, пише ББЦ описујући замах какав је борба против криминала добила у тој земљи.

Позната лица која излазе из зграде подсјећају на дугу процесију некад високопозиционираних моћника. Бивши министри, медијски магнати, суци, тужитељи, чак и љубимица бившег предсједника Траиана Басесцуа, Елена Удреа, звана “предсједниковом плавушом”, под истрагом су.

Удреа је бивша министрица туризма и актуална парламентарна заступница. Ухапшена је прошле седмице.

Новије мете ДНА-а укључују мајку, сестру и зета садашњег премијера Вицтора Понте.

Осам година након што се придружила ЕУ-у и 13 година од оснивања ДНА, Румунија се коначно озбиљно ухватила у коштац с организираним криминалом. И за то напокон добија похвале Европске комисије.

“Румунија је на првом путу и треба га се држати”, рекао је прошли мјесец први потпредсједник Европске комисије Франс Тиммерманс, коментирајући ново извјештај ЕУ-а о румунској борби против корупције.

“То јој је највећи изазов и приоритет”, нагласио је.

По уласку Румуније и Бугарске у ЕУ успостављен је верификацијски механизам којим Унија надгледа реформу правосуђа и борбу против корупције у тим земљама. Коначна позитивна оцјена кључна је за њихов улазак у шенгенски режим.
ДНА је само прошле године процесуирала 1.138 водећих румунских јавних фигура. Невјероватан је податак да главна тужитељица Лаура Ковеси оптужује за корупцију у просјеку четири особе на дан.

Многи се питају, шта се у Румунији тако промијенило?

“У само три године обје велике странке, Наранчасти (либерали) и Црвени (социјалдемократи) изгубиле су изборе”, каже аналитичарка Алина Мунгиу-Пиппиди.

Резултат тога је да се стало на крај ономе што она зове “међустраначком мафијом” која је водила земљу, избјегавала плаћање пореза, намјештала тендере и поткупљивала суце и тужитеље.

Једнако важан је и карактер новог предсједника државе Клауса Иоханниса, каже Мунгиу-Пиппиди. Он је на власт дошао као политички аутсајдер и није потписник никаквих тајних споразума између главних странака, пошасти румунске политике у задњих 25 година.

Типична осуђеница ДНА је Моница Ридзи (37), бивша министрица младих и спорта. Недавно је осуђена на пет година затвора због злоупотребе положаја и проневјере 800.000 долара јавног новца на погодовање компанија с којима је била у спрези.

ДНА се ослања на рад тајне службе.

“Досад је тајна служба била јако селективна око тога кога ће пратити, прислушкивати и истраживати. Али више не”, наглашава Мунгиу-Пиппиди.

 

фокус.ба

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. To je služba,štiti od spoljnih i unutrašnjih agresora,ali kod nas su službe zauzete ponajviše samimom sobom dok dopuštaju da strane da rade šta hoće,jer još nije zemlja dovoljno opljačkana što od njihovih kompanija što od naših precenjenih I ucenjenih svako od svakoga političara,prema tome,što kaže Prof. Zec,opet revolucija nam predstoji,najopasnija…

  2. Браво за Румуне, кад ће то да се деси Србији кад буду све покрали и распродали тад ће бити касно , пробудите се ако не због вас па барем због ваше деце

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!