Букурешт — Око 150.000 људи изашло је на улице Букурешта и још толико у још неколико градова Румуније због одлуке да се ублаже прописи о борби против корупције.
Вичући „Лопови!“, окупило се најмање 150.000 демонстраната у главном граду, процењују медији у недостатку званичних процена власти.
Сајт вести Хот њуз (ХотНеwс) наводи да је „најмасовнији протест у Букурешту за 25 година“ – још од рушења социјалистичког поретка.
Демонстранти су и у другим градовима – Клужу, Темишвару, Сибијуу, Јашију…
„Срам вас било!“, „Оставка!“, узвикују окупљени по јакој зими, противећи се ревизији Кривичног закона коју је припремила влада Сорин Гриндеануа, на власти мање од месец дана, од победе Социјалдемократа на посланичким изборима у децембру.
У главном граду, протест је завршен сукобом снага реда и последњих група демонстраната испред седишта владе, на Тргу Викторија. Када се већина демонстраната разишла, полиција је доспела под паљбу петарди, каменица, флаша, на шта је одговорила сузавцем.
Према званичним подацима, лакше су повређена два полицајца и два демонстранта и одведена у болницу. Већина демонстраната окупљених на тргу у Букурешту извикивала је „Не насиљу“, наводи румунска агенција.
Хиљаду полицајаца је било распоређено у Букурешту пред демонстрације које су почеле у раним вечерњим сатима и трајале скоро пет сати, упркос поларној хладноћи.
Румунска жандармерија апеловала је на смиреност и затражила од демонстраната који мирно протестују да се дистанцирају од група које гађају полицију.
Протести су избили одмах након објављивања ванредно донетог декрета који би могли да многим политичарима омогуће да избегну кривично гоњење, наводи француска агенција.
Нова влада је у напетој кохабитацији с председником Румуније, десничарем Клаусом Јоханисом, који је владину уредбу о ублажавању прописа о борби против корупције оценио као „неприхватљиву“ и „скандалозну“ и рекао да очекује да је Уставни суд обори.
Уредба декриминализује више дела и злоупотребу власти, а нека од таквих дела постају кажњива затвором само ако је проузрокована штета већа од 44.000 евра.
То посебно треба да омогући да шеф Социјалдемократске партије Ливиу Драгнеа избегне суђење због фиктивних послова које је формално почело у уторак. Драгнеа је хтео место премијера, али је морао да поднесе оставку због казне од две године затвора условно, због изборне преваре.
Влада је такође доставила парламенту предлог на основу којег би издржавања казне било ослобођено 2.500 затвореника осуђених на мање од пет година затвора, од чега такође могу имати користи осуђени политичари.
Амбасаде САД, Канаде, Немачке, Француске, Холандије и Белгије су данас објавиле ретку, заједничку изјаву којом изражавају „дубоку забринутост“ због спорне уредбе која „подрива“ напредак Румуније у борби против корупције.
Европска комисија је такође изразила „велику забринутост“.
Влада се огласила само једном поруком, министра правосуђа Флорина Јордаћеа ,који на Фејсбуку тврди да у тим иницијативама Владе „нема ничег тајног, нелегалног или неморалног“.
Министар правде Флорин Јордаке правдао је декрет, који је заобишао парламент и ступиће на снагу готово аутоматски, што је потребно „да би се закон ускладио са одлукама уставног суда“.
У јануару је влада премијера Сорина Гриндеануа објавила хитне декрете, што је изазвало гневне протесте широм земље и критике румунског председника десног центра Клауса Јоханиса, који је 2014. године изабран на основу програма против корупције.
„Ово је тужан дан за владавину права, којој су тежак ударац задали противници правде и борбе против корупције“, саопштио је јуче шеф румунске државе.
Јоханис је, чак, учествовао у првим демонстрацијама против законских измена.
Ројтерс наводи да је Румунија једна од европских држава са највећим степеном корупције у државној администрацији и многим областима јавног живота, при чему су тужиоци навели да постоји око 2.000 случајева злоупотребе власти са укупном штетом од милијарду евра нанетом у протекле три године.
У недељу је, иначе, око 10.000 људи марширало Букурештом и другим румунским градовима у знак протеста против предлога владе да помилује више хиљада затвореника, док критичари тврде да ће тај потез уназадити напоре у борби против корупције.
Румунски премијер Сорин Гриндеану тражио је доношење хитне уредбе којом се влади омогућава да помилује затворенике како би помогла да затвори не буду пренатрпани.
Бета, Танјуг