Москва – Заменик сталног представника Русије у УН Владимир Сафронков рекао је да је последњи извештај високог представника у БиХ Валентина Инцка пред Саветом безбедности УН „најнеобјективнији“ у посљедњих осам година, те оптужио Инцка за србофобију, преноси ТАСС.
„Садашњи документ мање говори о реализацији мировног споразума, а више представља скуп напада на Републику Српску, изабраних тенденциозно, пристрасно што су, нажалост, већ у сали прихватиле неке делегације“, рекао је Сафронков на заседању Савета безбедности УН.
Према његовим речима, из Инцковог извештаја „фактички произилази само једно – да су за све проблеме у БиХ криви само Срби“.
„Свакоме које је иоле упознат са ситуацијом у БиХ, јасно је да је слика, коју је представио високи представник, далеко од стварности, да доводи у заблуду и показује да је аутор изгубио додир са реалношћу“, рекао је Сафронков.
Он је навео да дубоку забринутост изазива то што Инцко нагиње ка неприкривеној србофобији, као и то што је своје свакодневне активности свео на разјашњавање односа са Бањалуком и лобирање за евроатлантске интеграције БиХ, упркос садржају његовог мандата и унутарполитичкој реалности у земљи где борави.
Сафронков је подсетио да Инцко представља „међународну заједницу у целини, а не њене поједине чланове, и то по његовом избору“.
„Он је дужан да спроводи усаглашену линију, а не да извршава нечије појединачне налоге и да се руководи личним анимозитетима“, истакао је Сафронков.
Према његовим речима, високи представник у БиХ „не би требало да се бави антагонизмима, већ добросавесним извршавањем својих обавеза“.
„Овакав приступ подразумева подстицање процеса националног помирења, унутрашњег политичког узајамно уважаваног дијалога, компромиса и консензуса и, наравно, поштовања мишљења свих страна“, истакао је Сафронков.
ТАСС напомиње да је Русија јуче подржала резолуцију Савета безбедности УН о наставку војне операције ЕУ у БиХ, али је још једном оштро критиковала високог представника међународне заједнице за БиХ Валентина Инцка.
У извештају пред Саветом безбедности УН, Инцко је истакао напредак БиХ у периоду од две деценије протекле од краја крвавог грађанског рата, али истовремено је говорио о „изазовима“ који су остали у примени Дејтонског споразума.
Међу њима, Инцко је поменуо тешкоће у спровођењу политичких реформи, као и „активности и изјаве представника Републике Српске“, које, према његовим речима, „доводе у питање будућност земље и оспоравају ауторитет државних структура“.
Сличну тачку гледишта на засједању су исказали и представници западних земаља.
Срна