11.03.2013. –
Руски зоолози су отворили лобању мамута Јуке, нађеног у Републици Јакутији на североистоку Сибира 2010. године. То ће пружити могућност да се детаљно проучи мозак изумрлих рођака слонова и да се истраже особине њиховог понашања.
Лева и десна хемисфера мозга мамута Јуке добро су се очувале у вечитом леду, и за научнике је то права срећа. У добром стању је мали мозак, хипофиза, други сектори и мождана кора. То ће омогућити научницима да истраже особености склопа мамутског мозга. Моћи ће да се реконструишу особенсоти понашања изумрлих представника породице слонова.
И то је скоро сензација. Јер до сада зоолози су судили о поступцима мамута често на основу хипотеза. Код мамута који су налажени пре тога, лобање су често биле оштећене. Чак ако су остајале неоштећене, мозга није било: он се или сушио или распадао и истраживања мозга огромних праисторијских сисара су била једноставно немогућа.
Мозак Јуке ће се истраживати у Москви. Научници ће проучити и тело праисторијске животиње. На крзну су нађени трагови канџи и зуба пећинских лавова који су живели у Сибиру и Европи. На телу има и посекотина од камених оруђа древних људи. Јука је била стара око 10-11 година. Она је живела скоро пре 40 000 година. Њене остатке истражују научници из Русије, Јапана, Француске и САД.
Биоинжењери су више пута разматрали могућност клонирања мамута. Сада ова теоретска разматрања могу да пређу у стадијум практичног планирања конкретног пројекта.
Олга Соболевска,