Тенкисти Војске Србије пласирали су се у полуфинале Тенковског биатлона, који се одржава на војном полигону Алабино, крај Москве, у оквиру трећих Међународних војних игара.
Посаде Русије су се показале као убедљиво најбоље у првој фази такмичења, која подразумева индивидуалне трке.
Осим Руса, који су апсолутни победници свих досадашњих биатлона, фаворити овог такмичења су и Кинези, који су у Русију довезли и своје тенкове „тајп 96Б“, наоружање и муницију.
Срби су у првој фази такмичења били у групи са Киргизијом и главним фаворитом Тенковског биатлона — Русијом.
Све три екипе такмиче се на тенку Т-72 Б3, руске производње.
У другој етапи такмичења — полуфиналу — возиће се „штафета“, а надметаће се 12 екипа. За седам репрезентација такмичење је завршено.
„Пред нама је жреб за полуфинале, који ће одредити боје тенкова, групе и варијанту штафета. Постоје четири варијанте, а разлика је у редоследу гађања циљева. Свака посада вози четири круга — један без гађања, а у преостала три са извршењем гађања из топа бочно у покрету, као и противавионског и спрегнутог митраљеза са места. Вози се један тенк, а на њему се наизменично смењују три посаде. Препреке су идентичне као и у индивидуалној трци“, каже за Спутњик мајор Раде Адамовић, члан руководства српске екипе.
Дужина једног круга је око четири километра, а екипе треба да за што краће време реше сложене задатке: савладају маневарско земљиште — тзв. „змију“, попуне обртни транспортер, гађају топом, пређу водену препреку, савладају брдо, прођу кроз задимљени простор и противтенковски ров, пређу бетонски мост, „чешаљ“ и минско поље, савладају коси нагиб, пређу ескарпу (вертикални зид висине 90 цм) и гађају у мете митраљезима ПКТ и НСВ.
Екипа Србије је сада фокусирана на полуфинале, а такође и на анализу резултата треће индивидуалне трке, која је показала одређене слабости у нашој посади.
„У припреми за полуфинале извршићемо детаљну анализу индивидуалне трке треће посаде и покушати да решимо новонастале проблеме са којима смо се суочили приликом гађања. Били смо принуђени да заменимо тенк у току данашње трке због неисправности, чиме нам је задатак додатно отежан јер од четири тенка треба изабрати два — основни и резервни — за полуфинале“, каже мајор Адамовић.
Према његовим речима, у полуфиналу нас очекује жестока конкуренција, а у предности су екипе које се такмиче на сопственим тенковима — Русија, Кина, Белорусија и Индија.
„На нама је да се што боље припремимо, да добро гађамо и да ту тражимо своју шансу за улазак у финале, што ће бити веома тешко. Реално је очекивати да наш пласман буде од петог до осмог места. Улазак у финале би био чудо, а ми у чуда верујемо“, закључио је мајор Војске Србије.
Полуфиналне трке биће одржане од 8. до 10. августа, а потом ће четири најбоље ући у финале, које ће се одржати 12. августа, на дан затварања Војних игара.
Оливера Икодиновић, Спутник