Нова руска подморница опремљена нуклеарним арсеналом која може да послужи и као носач авиона, па чак и мали град, кренула је на своје прво путовање.
Белгород, највећа подморница изграђена у последњих 30 година испловио је неколико дана после сукоба Москве са Лондоном око британског разарача Дифендер у Црном мору.
Стручњаци страхују да би 24 метра дуга торпеда, названа Посејдон, којима је подморница опремљена могла да изазову подводни, радиоактивни цунами и изазову таласе високе 90 метара и униште приобалне градове.
Огромна подморница под надзором је тајанственог Главног директората за подводна истраживања и верује се да је од суштинске важности за прикупљање обавештајних података.
Верује се и да је подморница опремљена са шест нуклеарних торпеда од којих сваки може да понесе бојеве главе са експлозивном моћи од две мегатоне, што је 130 пута снажније од бомбе која је пала на Хирошиму.
Др Сидарт Каушал са Краљевског института сматра да је флота оваквих подморница стратешки важна за руског председника Владимира Путина. „Белгород је довољно велик да буде матични брод јединствене групе мањих пловила са способностима да иду дубоко испод површине и утичу на подводну инфраструктуру“, рекао је он недељном издању Мејла.
„Добро је опремљена за саботажу и тајне операције. Њена торпеда могу да ефикасно нападну носач авиона и тренутно против њих не постоји одбрана. Белгород није део руске морнарице пер се, што значи да ће његове тајне и агресивне акције бити одбациване као неистините“, упозорио је експерт.
Каушал каже да команданти подморнице одговарају директно политичком вођству и заобилазе командну структуру руске морнарице.
Неколико дана пре „промоције“ Белгорода, руска војска испалила је више хитаца упозорења ка британском разарачу који је уплоцио у воде Крима.
Лондон је демантовао да је дошло до инцидента и брод је данас пристао у грузијску луку Баруми као „подршка безбедности региона и у пркос онима који би да поткопају глобалну безбедност“.
Курир.рс