Свет

Руси послали резолуцију као контру Британцима

РУСКА делегација у Уједињеним нацијама поделила је свим чланицама Савета безбедности нацрт своје резолуције о БиХ, као контрапредлог британском документу о Сребреници – сазнају „Новости“.

Русија, наиме, сматра да СБ има задатак да постигне договор о тексту који би донео истинску корист целом региону, па је предлог Москве усредсређен на питања која представљају основу за сарадњу и мирну коегзистенцију држава региона, а не на питања која јачају тензије. Идеја Русије је да СБ још једном потврди подршку Дејтонском споразуму и да се најоштрије осуде сви злочини почињени током свих сукоба у бившој Југославији.

С друге стране, Србија ће се највероватније већ данас, још једном, другим писмом у последњих десетак дана, обратити чланицама СБ како би указала на погубност и штетност британске резолуције о Сребреници, која неће донети ништа добро ни нашој земљи ни целом региону.

Према нашим информацијама, Београд ће обавестити чланице СБ да је и нови предлог резолуције Велике Британије неприхватљив за Србију, јер су у тексту направљене само козметичке измене и практично само смањен број употребе речи „геноцид“. У писму Србије биће наведено да британски нацрт резолуције баца стигму на цео српски народ и да би било погубно да се оваквим једним потезом Срби историјски означе као геноцидна нација.

ПОРУКА ДЕВЕНПОРТУ

Премијер Вучић је о истој теми разговарао и са шефом Делегације ЕУ у Србији Мајклом Девенпортом. Пренео му је да британски предлог нимало не иде у прилог политици помирења, штавише, доприноси раздвајању народа на овим просторима.

Такође, Београд је у сталним дипломатским контактима пре свега са две сталне чланице СБ – Русијом и Кином, на чију помоћ рачуна у овој важној политичкој, али и историјској бици на Ист Риверу. Контакти су остварени и са несталним чланицама СБ Венецуелом, Шпанијом, Нигеријом, Чилеом и Анголом, које би могле да гласају против британске резолуције уколико се нађе на дневном реду седнице 7. јула.

Готово је извесно да ће британску иницијативу подржати још две сталне чланице, САД и Француска, а Лондон се узда и да ће представници Чада, Јордана, Литваније, Малезије и Новог Зеланда у Савету безбедности подићи руку за усвајање документа.

Тако је тренутни однос снага у СБ 8:7 за британску иницијативу, што значи да би резолуција Лондона прошла са тесном већином. За усвајање докумената у СБ потребно је да гласа осам од 15 чланица СБ, под условом да ниједна од сталних не уложи вето.

 

Данијела Милинковић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!