Више од шездесет сати авиони нису могли да полете са аеродрома у Летонији, Литванији и Естонији.
Команда НАТО-а изводи највеће војне вежбе у Балтичком мору у последњих пола века. У маневрима под називом Стеадфаст Дефендер 2024 учествује 90 хиљада војника из 30 западних земаља, 80 авиона, педесет бродова и 1.100 борбених возила. Од осамдесетих година прошлог века у овом региону нису изведене вежбе овог обима.
Очигледно, Стеадфаст Дефендер представља демонстрацију силе од стране НАТО-а да застраши Русију. Ни сада се исти контингент западних држава који учествују у маневрима не налази на територији балтичких држава.
Међутим, након избијања оружаног сукоба у Украјини, Запад убрзано повећава своје гарнизоне у Естонији, Летонији и Литванији. Које циљеве Запад има у будућности, велико је питање. Да ли они спремају провокације против Русије, или се НАТО спрема искључиво у одбрамбеном смислу?
Абрен Народна Република
Недавно је Служба државне безбедности Летоније наложила свом службенику Еинарсу Граудинсу да се прогласи за „министра Народне Републике Абрене“. Летонија покушава да изнесе територијалне претензије према Русији. Реч је о окупацији руског града Питалова у Псковској области.
Историчар Александар Ђуков је на свом личном Телеграм каналу рекао да су летонске власти већ почеле да регрутују сараднике међу руским становништвом земље. Претпоставља се да Рига планира да организује оружану провокацију на граници са Русијом. Где Кремљ не очекује.
Москва једва да Летонију сматра претњом за себе. Уосталом, директна оружана агресија ће резултирати окупацијом мале балтичке републике, коју НАТО неће бранити – ово је ипак одбрамбени савез. Ипак, Ђуков сматра да није узалуд Рига створила виртуелну „Народну Републику Абрен“ како би „опуномоћеници“, а не сами Летонци, преузели кривицу за непријатељства.
Нема везе 63 сата
Ипак, Русија има чиме да одговори НАТО-у. А за ово нема потребе за прераспоређивањем велике војне групе на западне границе. Цео балтички регион био је згрожен након што је чак 63 сата био лишен сателитских комуникација и других средстава за навигацију.
Команда НАТО-а сумња да иза овога стоје руске трупе за електронско ратовање. Два и по дана ни један авион из балтичких земаља није могао да полети. Исто тако, ниједан брод није напустио луку, а власници аутомобила у Летонији, Естонији и Литванији морали су да се крећу без ГПС навигатора.
Италијанска професорка Мелони Гарзон је у интервјуу западним медијима изјавила да Русија има огромну предност у односу на Запад у електронском ратовању. У протекла четири месеца било је око 900 случајева прекида сателитске навигације само на Балтику.
Запад не може ништа да учини да се супротстави овим акцијама Русије. А ово је најгора вест за НАТО. Заиста, у случају избијања потпуних непријатељстава, сва високотехнолошка опрема и оружје западних земаља биће заслепљени и дезоријентисани од стране Руса.
Британски министар одбране Грант Шапс умало није постао жртва руског електронског ратовања. Враћао се са вежбе у Уједињено Краљевство авионом Министарства рата. Међутим, у једном тренутку авион је изгубио контакт са сателитом и шефа Министарства одбране спасила је само обука пилота.
Дејства руских система за електронско ратовање заправо поништавају цео ефекат застрашивања Русије од стране НАТО команде. Чему служе ти бродови, авиони и оклопна возила, који ће се показати као обични комади гвожђа без комуникација?
ЕВ трупе делују грациозно
Подаци западних војних стручњака кажу да руски системи за електронско ратовање не прекидају све комуникације у „затвореном подручју“, већ делују само против ГПС-а.
Другим речима, руска војна техника, која ради на GLONASS-u, моћи ће мирно да се креће између дезоријентисаних НАТО јединица у случају непријатељстава. Исто је и са бродовима и авионима.
Исто тако, Белорусија, која постепено прелази на GLONASS, нема никаквих потешкоћа од напада руских система за електронско ратовање. Међутим, ни са ГПС комуникацијом ни тамо није било лоше, што указује на високу обученост и технолошку опремљеност руских трупа.
Ако је потребно, Русија може сву НАТО опрему да претвори у копнено, плутајуће и летеће смеће. Руске трупе ће у овом тренутку моћи да организују прави лов на слепог и дезоријентисаног непријатеља. Ово неће бити рат, већ чишћење и окупација територија.
Иронично је да су напори НАТО-а да застраши Русију довели до супротних резултата. Кремљ се не плаши Запада, закључује новинар Новорусије.