Пресретање таквих нападачких хиперсоничних ракета данас се налази у дијапазону од – „веома тешко“ до „немогуће“ а, ближе је овом другом. Постојећи системи ПВО и противракетне одбране носача авиона – укључујући и бродове у њиховој пратњи – напросто нису у стању да одбију истовремени напад пет до десет хиперсоничних ракета
ПОЈАВИЛА се новост на коју је мало ко обратио пажњу. А заслуживала је.
Тешки атомски ракетни разарач „Адмирал Нахимов“, који управо пролази велики плански ремонт, биће опремљен новим универзалним лансирним рампама ЗС-14-11442М.
Те лансирне рампе су подесне и за испаљивање перспективних хиперсоничних противбродских ракета „Циркон“.
Ремонт ће бити готов 2018. године, а и „Циркон“ (име је засад условно) до тог времена треба да буде спреман за употребу.
Да би боље схватили они који се у то не разумеју: хиперсоничним називају летелице које су у стању да се крећу у атмосфери, по трајекторијама које могу да се мењају, брзином већом пет пута од брзине звука.
Пресретање таквих нападачких хиперсоничних ракета данас се налази у дијапазону од – „веома тешко“ до „немогуће“ а, ближе је овом другом.
Постојећи системи ПВО и противракетне одбране носача авиона – укључујући и бродове у њиховој пратњи – напросто нису у стању да одбију истовремени напад пет до десет хиперсоничних ракета.
Доступних података о нашим хиперсоничним ракетама 3К-22 „Циркон“ засад нема, а оно што повремено „процури“ прилично је магловито.
Понешто се ипак зна: њихов домет сигурно је већиод 1.500 километара, брзина лета преко 5М, а могу да уништавају циљеве и на мору и на копну.
Зна се поуздано да ће „Адмирал Нахимов“ моћи да једним плотуном испали 80 таквих „играчака“.
То ће, да поновимо, бити већ 2018. године.
Све у свему, ово је веома перспективно.
Не може да не радује то што је Русија – по свему судећи – отишла даље од свих осталих, укључујући, Сједињене Државе, на плану производње сличних ракета.
Јер, ово значи да „Калибри“ ни из далека нису „највеселија“ ствар за противнике. Очито: већ постоји нешто и од њих боље.
Пише: Алексеј БАРАНОВ
Факти
Lepa vest.
poznavajuci Rusku strategiju pokazivanja novih igracaka mislim da je cirkon razvijen 80-tih godina
ili pocetkom 90-tih.