РУСИЈА треба да избаци из свог Устава примат међународног права над националним.
Са оваквом иницијативом је иступио председник Истражног комитета Русије Александар Бастрикин.
„Примат међународног права су нам саветници из САД вешто потурили као основну уставну вредност правне државе још у време усвајања Устава РФ 1993. године. Звучи смешно, али у извештају о нацрту Устава, који је био објављен управо у вашем листу 1993. године, с поносом се наглашавало да су његове одредбе одобрили експерти у иностранству“ – рекао је Бастрикин у интервјуу листу „Росијскаја газета“.
Он је додао да су критеријуми за одређивање односа између националног и међународног права – стратешки и геополитички интереси конкретних земаља, пошто у зависности од ситуације они не морају да се поклапају код свих.
„Погледајте уједињену Европу. Да ли је она постала просперитетна држава после глобализације? Многи политичари, укључујући европске, истичу да се због несугласица које је потресају тај процес полако претвара у отворени сукоб, где се доминантна воља једних (Немачке, Француске…) намеће другима. Осим тога, неспојивост историјски формираних националних култура и традиција доводи до деградације моралних вредности“ – истакао је Бастрикин.
Он је нагласио да није против интеграција, али да оне треба да се „остварују не механички, већ на основу стратешких интереса држава и узимајући у обзир њихове националне, историјске и друге специфичности, уз њихово поштовање, а не потискивање помоћу међународног права“.
Факти