Свет

Русија и Бразил се придружују кинеском пандану ММФ-а

Русија ће се придружити кинеском пандану ММФ-а – Азијској банци за инфраструктурне инвестиције (AIIB). Користећи институционалне могућности Евроазијског савеза и инструменте других иницијатива у региону, Русија и њени партнери могу проширити сарадњу, не само у области испорука енергената, већ и у другим важним областима.

Експерти у AIIB виде потенцијалног конкурента Међународном монетарном фонду (ММФ) и Светској банци. На свечаној церемонији отварања Азијско-економског форума у Боао (провинција Ханан, Кина) први потпредседник Русије Игор Шувалов објавио је одлуку шефа државе.

„Желео бих да вас информишем да је председник Владимир Путин одлучио да Русија учествује у капиталу Азијске банке за инфранструктурне инвестиције“, изјавио је он.

Шувалов је истакао да ће учешће Русије помоћи да се ојача сарадња са партнерима, не само у испоруци нафте и гаса, већ и „у сфери високих технологија, саобраћају, индустрији, грађевинству, комуникацијама и пољопривреди“.

„Срећни смо због могућности да јаче сарађујемо у формату Кина — Евроазијски савез и у оквиру шире регионалне сарадње. Потенцијал је заиста огроман. Слободно кретање робе и капитала у оквиру Евроазијског економског савеза зближава привреде Европе и Азије, што се поклапа са иницијативом ‘Економског појаса Пута свиле’ коју је иницирало кинеско руководство“, рекао је Шувалов.

БРАЗИЛ ПРИХВАТА ЧЛАНСТВО У АЗИЈСКОЈ ИНФРАСТРУКТУРНОЈ БАНЦИ

Бразил је саопштио данас да је прихватио позив Кине да се придружи новој међународној банци за инфраструктурно финансирање, у коју је она уложила значајна оснивачка средства.

У кратком саопштењу из председничке канцеларије Бразила наводи се да је влада те земље „прихватила позив Кине да учествује у Азијској банци за инфраструктурно инвестирање (АИИБ), као члан оснивач“.

„Бразил је веома заинтересован да буде део ове иницијативе чији је циљ да се гарантује финансирање инфраструктурних циљава у Азији“, саопштено је из председничке канцеларије.

Нова банка, основана недавно, одражава и жељу Кине да подстакне инвестирање у региону Азије, као и њено незадовољство доминацијом САД, Јапана и Европске уније у Светској банци, Међународном монетарном фонду и Азијској развојној банци.

Банка коју је покренула Кина улагаће у изградњу путева, железничких пруга, електрана и телекомуникационих мрежа у Азији.

Према оцени светских финансијских стручњака, такви инфраструктурни објекти су потребни да би привреде земаља Азије наставиле да цветају.

Азијску банку за инфраструктурно инвестирање подржале су и неке западне земље попут Велике Британије, Француске, Немачке и Новог Зеланда.

САД су недавно критиковале своје савезнике због подршке новој банци.

Директорка Међународног монетарног фонда Кристин Лагард је у међувремену изјавила да ће та институција „са одушевљењем“ сарађивати са Азијском банком за инфраструктурно инвестирање.

 

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Bravo, evo gde se mozemo obratiti za povoljne kredite da gradimo nasu zemlju a ne da prodajemo sve sto imamo da bi sacica bandita i lelemuda zgrabila toalet papir za sebe. Sve ispitati, odakle vozila, kuce, satovi , odela, svih onih bitangi koji su ikada bili na vlasti i sadasnjih, a pogotovu tajkuna koji su se obogatili. Svi su u istom kosu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!