* Сада долар у спољним плаћањима РФ учествује са само 56 одсто, а до пре неку годину је то било – преко 80 одсто
* Председник Европске комисије Жан-Клод ЈУНКЕР: „Апсурдно је што Европа 80 одсто енергената, које увози, а то је 300 милијарди евра годишње, плаћа доларима. А само два одсто тог нашег увоза отпада на САД“
* Лондонски The Daily Telegraph: „Што Вашингтон активније користи долар као оружје против одређених земаља – то је извесније да ће све такве земље тражити алтернативу долару. За свргавање долара са његовог трона биће потребно време, али је већ очито да САД убрзавају сумрак своје валуте“
____________________________________________________________________________
ВАШИНГТОНУ се не свиђа данашњи свет, а сутрашњи ће – још мање.
У Москви је објављено – након преговора руског вице-премијера Антона Силуанова и потпредседника Европске комисије Мароша Шефчовича – да ће Русија и Европска унија формирати радну групу (комисију) која ће предложити „мере и кораке“ за прелазак у међусобној трговини на евре и рубље.
Тај `пакет` ће обухватити и трговину нафтом и гасом између РФ и ЕУ, а то је деценијама била неприкосновена „територија долара“.
Силуанов и Шефчович су се сложили да ће прелазак ка плаћања у рубљама и еврима бити не само обострано користан, него и да ће „смањити ризике за бизнис ЕУ и Русије“.
Ово је потпуно у курсу Москве на дедоларизацију спољно-економских односа РФ, а Американци ће имати прилику да схвате пуни значај упозорења Владимира Путина да сами – својом политиком санкција – подривају поверење у долар.
И пре будућих мера и корака`Русија је у својим међународним плаћањима увећала удео рубље на 22, а евра на 20 одсто.
Сада долар у спољним плаћањима РФ учествује са само 56 одсто, а до пре неку годину је то било – преко 80 одсто.
Америчке санкције су размену РФ са САД свеле (у прошлој години) на 25 милијарди долара.
Размена Русије са ЕУ је достигла 294 милијарде долара, а са Кином – 108 милијарди.
У руском извозу у Кину удео рубље се повећао преко пет пута, а удео јуана у увозу из Кине – за више од девет пута.
Удео рубље у руском извозу у Индију већ је достигао 37 одсто (поткрај 2018-те попео се на 53 одсто).
Гасовод „Сила Сибира“, који ће профункционисати почетком децембра, снабдеваће Кину са 38 милијарди кубних метара главог горива годише. А Пекинг ће га плаћати – јуанима.
Европска унија је да би могла да тргује са Ираном већ створила специјални међубанкарски канал SPV који није под контролом САД. А тим каналом неће циркулисати долари.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер тим поводом је јавно рекао и ово:
„Апсурдно је што Европа 80 одсто енергената, које увози, а то је 300 милијарди евра годишње, плаћа доларима. А само два одсто тог нашег увоза отпада на САД“..
Лондонски The Daily Telegraph већ је објавио:
„Што Вашингтон активније користи долар као оружје против одређених земаља – то је извесније да ће све такве земље тражити алтернативу долару. За свргавање долара са његовог трона биће потребно време, али је већ очито да САД убрзавају сумрак своје валуте“.
Факти