Наука и Технологија

Русија и Кина планирају изградњу заједничке космичке станице

Делегација Националне космичке агенције Кине одржаће разговоре са “Роскосмосом” о могућности стварања заједничке орбиталне станице, преносе РИА Новости, према речима извора у ракетној и космичкој индустрији.

“Посета делегације Москви планирана је крајем ове недеље, а питање сарадње у области пилотираних програма биће разматрано са кинеским колегама”, појаснио је саговорник.

Према његовим речима, кинеска страна, која планира да започне изградњу вишемодуларне космичке станице у наредних неколико година, заинтересована је за руско искуство дугих летова и изградње великих космичких објеката.

Осим тога, у Пекингу нема више критично важних технологија и он је спреман да понуди своје партнерство у замену за њих, додаје извор.

Раније су се “Роскосмос” и Национална космичка агенција Кине сложили да значајно прошире сарадњу у пројектима проучавања Месеца и стварању заједничких орбиталних група.

Извршни директор “Роскосмоса” за пословање и комерцијализацију Антон Жиганов је рекао да Русија очекује сарадњу са Кином у стварању супертешких ракета, а што је потврдио и генерални секретар Кинеске националне космичке агенције Јуилун Тјан.

Кина је 2011. године постала трећа земља након Совјетског Савеза и Сједињених Америчких Држава која је покренула своју космичку станицу. “Тјангун-1”, која је недавно повучена са орбите, слична је совјетским станицама серије “Алмаз” и “Саљут” и намењена је за тестирање процеса пристајања космичких летелица и тестирање аутономних система за одржавање живота. “Тјангун-1” су посетиле три експедиције – 2011, 2012. и 2013. године. У 2016. години веза са станицом је изгубљена.

2016. године Кина је покренула станицу “Тјангун 2”.

Русија учествује у пројекту Међународне космичке станице, а чији радни век је одређен до 2024. године. Да би завршила изградњу свог сегмента, Москва мора да лансира три одељка – мултифункционални лабораторијски модул, главни и научно-енергетски модул. Њихово лансирање планирано је за 2019, 2020 и 2022. годину

Разматра се и могућност продужења рада Међународне космичке станице до 2028. године. Ако се то не догоди, након завршетка рада, Русија намерава да раздвоји своје нове модуле и створи националну руску орбиталну станицу.

Восток.рс

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!