Делегација Националне космичке агенције Кине одржаће разговоре са “Роскосмосом” о могућности стварања заједничке орбиталне станице, преносе РИА Новости, према речима извора у ракетној и космичкој индустрији.
“Посета делегације Москви планирана је крајем ове недеље, а питање сарадње у области пилотираних програма биће разматрано са кинеским колегама”, појаснио је саговорник.
Према његовим речима, кинеска страна, која планира да започне изградњу вишемодуларне космичке станице у наредних неколико година, заинтересована је за руско искуство дугих летова и изградње великих космичких објеката.
Осим тога, у Пекингу нема више критично важних технологија и он је спреман да понуди своје партнерство у замену за њих, додаје извор.
Раније су се “Роскосмос” и Национална космичка агенција Кине сложили да значајно прошире сарадњу у пројектима проучавања Месеца и стварању заједничких орбиталних група.
Извршни директор “Роскосмоса” за пословање и комерцијализацију Антон Жиганов је рекао да Русија очекује сарадњу са Кином у стварању супертешких ракета, а што је потврдио и генерални секретар Кинеске националне космичке агенције Јуилун Тјан.
Кина је 2011. године постала трећа земља након Совјетског Савеза и Сједињених Америчких Држава која је покренула своју космичку станицу. “Тјангун-1”, која је недавно повучена са орбите, слична је совјетским станицама серије “Алмаз” и “Саљут” и намењена је за тестирање процеса пристајања космичких летелица и тестирање аутономних система за одржавање живота. “Тјангун-1” су посетиле три експедиције – 2011, 2012. и 2013. године. У 2016. години веза са станицом је изгубљена.
2016. године Кина је покренула станицу “Тјангун 2”.
Русија учествује у пројекту Међународне космичке станице, а чији радни век је одређен до 2024. године. Да би завршила изградњу свог сегмента, Москва мора да лансира три одељка – мултифункционални лабораторијски модул, главни и научно-енергетски модул. Њихово лансирање планирано је за 2019, 2020 и 2022. годину
Разматра се и могућност продужења рада Међународне космичке станице до 2028. године. Ако се то не догоди, након завршетка рада, Русија намерава да раздвоји своје нове модуле и створи националну руску орбиталну станицу.
Восток.рс