Након година саопштавања о напуштању америчког долара, Русија и Кина то сада раде стварно. У првом кварталу 2020. године удео долара у трговини између земаља први пут је пао испод 50 процената.
Ради поређења, пре само четири године обим плаћања у доларима чинио је преко 90 процената у обрачунима.
Према писању московског дневника „Известиа“, удео је опао на 46 одсто, у поређењу са 75 одсто у 2018. години. Сада се тих 54 одсто трговине одвија у кинеском јуану – 17 одсто, евру – 30 одсто и руској рубаљи – 7 одсто.
За смањену улогу долара у међународној трговини углавном се може кривити текући трговински рат између САД-а и Кине. Односи између две земље су се још више погоршали 2020. године, након што су амерички политичари оптужили Пекинг да скрива озбиљност коронавируса, а амерички председник Доналд Трамп болест је назвао „кинеским вирусом“ и „Кунг грипом“.
У јануару је руски министар спољних послова Сергеј Лавров објаснио да Москва наставља „своју политику усмерену на постепену дедоларизацију“ и да тражи споразуме у локалној валути, где је то могуће.
Лавров је одбацивање долара назвао „објективним одговором на непредвидивост америчке економске политике и отворену злоупотребу статуса долара од стране Вашингтона као светске резервне валуте“.
Одустајање од долара може се приметити и у трговини Русије са другим деловима света, као што је Европска унија. Од 2016. године, трговина између Москве и ЕУ углавном је у еврима, а њен тренутни удео износи 46 процената.
Извор: Восток / РТ