18.02.2013. – Косово и Метохија су важни за читав источнохришћански свет
Русија ће издвојити допунска средства ради обнављања православних светиња на Косову. То је током посете Србији изјавио члан комитета за међународне послове Државне думе РФ Александар Карелин. Он је подвукао да ће у обнављању учествовати руски рестауратори.
Још 2010. године је Владимир Путин потписао наредбу о дознаци 2 милиона долара преко УНЕСКО-а ради рестаурационих радова на Косову. Од тог новца је обновљено 4 споменика православног неимарства. Међутим, та средства нису била довољна за очување светиња, тим пре, што ситуација у покрајини све до сада остаје нестабилна, – каже одговорни секретар Комисије РФ за послове УНЕСКО Григориј Орџоникидзе.
– Свакако, од почетка је било јасно да 2 милиона за 4 храма нису довољна. Та су средства утрошена само за основне рестаурационе радове: обнављање оштећених зидова, архитектуре. Ради завршних радова, обнављања ентеријера, укључујући иконостас, потребна су допунска средства. Зато нам се српска страна преко УНЕСКО обратила са молбом о допунском издвајању средстава ради обнављања.
Иначе од 1999. године је на Косову било уништено 150 православних објеката. Најјачи нереди су били почетком миленија. Касније се чинило да је ситуација нормализована. Међутим, у јануару ове године је поново дошло до напетости: током месеца дана је уништено око 100 надгробних споменика, спаљено и опљачкано неколико цркава, извршен напад на храм Успења Свете Богородице у Ђаковици. Сваки акт вандализма наноси ненадокнадиву штету православној баштини у светским размерима, – истиче представник Сретенског манастира отац Игнатије.
– Свака помоћ, материјална или помоћ стручњака, свакако, увек нам је потребна. Косово и Метохија за читав источнохришћански свет, између осталих и за Русе, важни су као центри духовности и црквене културе. Ако то изгубимо, оно неће моћи да буде обновљено. То је могуће да се упореди с изгубљеним Цариградом.
Неке су храмове срушили Албанци, неки су срушени од природних узрока. Данас тамо раде водећи италијански, сиријски, руски рестауратори, они воде радове различитог степена сложености, – каже игуман манастира Високи Дечани, архимандрит Сава Јанић.
– Дечани су један од најважнијих споменика. Радови се воде, например, у цркви Богородице Љевишке у Призрену. Тамо је фрескама нанета допунска штета због ватре, јер су у зграду биле унете бачве са запаљеном смолом. Неки делови црквеног сликарства су физички уништени, зато ће процес обнављања бити много сложенији, јер је у Дечанима реч о штети, коју наноси време, јер је објекат саграђен почетком 14. века.
Са проблемом рушења старих фресака и архитектонских грађевина суочава се свака земља богате историјске прошлости. Међутим, када је реч о малој земљи, која не само нема средства за решење озбиљних културних проблема, већ стално мора да одбије нападе вандала, постаје јасно да је ситуација критична. Немогуће је да она буде решена без помоћи извана.
Милена Фаустова,
Извор: Глас Русије