Ко све ради и руководи у невладиним организацијама у Русији. Школовани обавештајци и оперативци сада су у улози лидера НВО. Списак американаца предочен амбасадору САД
Да би доказали да нису безразложне провере финансирања и рада невладиних организација у Русији, амбасадору САД у Москви Мајклу Макфолу, домаћи су предочили списак америчких обавештајаца који руководе НВО у Русији. Директорка Института спољнополитичких истраживања и иницијатива Вероника Крашениникова, за време одржавања округлог стола са темом “О проблемима и перспективи односа грађанског друштва Русије и САД”, рекла је амбасадору Макфолу “ко је ко” међу Американцима у НВО.
– Погледајте биографију бившег руководиоца уреда УСАИД у Москви Чарлса Норта. Завршио је Националну војну академију где је 2004. добио титулу магистра стратегије националне безбедности. Ту је и Даглас Минарчик, који је у УСАИД-у био задужен за Европу и Азију чак 26 година. Био је у америчкој војној авијацији, имао је 211 летова и био инструктор специјалних операција. Он је био и војни саветник председника САД против тероризма и конфликата малог интензитета. Минарчик је такође предавао у школи за специјалне операције за вођење акција против партизанског ратовања – рекла је Вероника Крашениникова. – Квалификације тих људи нису потребне за рад у УСАИД, који је у Русији требало да се бави успостављањем помоћи у области здравства.
ПУНИ РАЧУНИ – Ми желимо да знамо ко добија новац из иностранства и у коју сврху се троши. У Русији делује 654 НВО – рекао је Владимир Путин. – За последња четири месеца из иностранства је на њихове рачуне стигло 28,3 милијарде рубаља, што је скоро милијарду долара. Од тога је 855 милиона рубаља дошло преко страних дипломатских представништава.
– Слична је ситуација и у Фонду “Макартуров”. Председник програма међународне сарадње био је Бари Лоуен Крон. Он је одлучивао ко ће у Русији добијати грантове, дакле бесповратне стипендије. Тај Исти Бари Крон је пре тога радио као специјални помоћник директора ЦИА, као и директор аналитичког одељења у Савету за националну обавештајну службу. Са таквим квалификацијама је био човек који је делио грантове руским организацијама – изјавила је Крашениникова. – Тај Фонд је дао 750.000 долара Московској хелсиншкој групи и 2,5 милиона долара московском Карнеги центру.
Крашениникова је навела још неколико примера где су бивши обавештајци дошли да буду “хуманитарци” у Русији.
Амерички амбасадор није негирао истинитост биографија које је навела Вероника Крашениникова, већ је казао да “људе треба оцењивати по садашњем њиховом раду”.
У Русији је новембра прошле године ступио на снагу закон о НВО које се баве политиком а добијају новац из иностранства. Такве НВО морају да се региструју у Министарству правосуђа. Такав закон је донесен и у САД 1938. и још увек је на снази.
После провере коју је направило руско тужилаштво, нико у НВО није ухапшен и није одузимана имовина.
Новости