Турска је добила прву пошиљку опреме за ПВО систем С-400 из Москве, пркосећи притиску из Вашингтона да укине споразум са Русијом о набавци наоружања.
Компоненте су у петак стигле на војни аеродром „Муртед“ поред Анкаре, наводи се у краткомсаопштењу Министарства одбране Турске.
Министарство одбране Русије потврдило је да је почела испорука С-400 и да ће се наставити према плану.
Турска и Русија потписале су уговор о испоруци четири батерије ПВО система С-400 2017. године. Уговор је Анкари донео текући спор са Вашингтоном, који се снажно противи том споразуму, тврдећи да куповина овог оружја руске производње подрива безбедност НАТО-а и да је против америчких интереса.
Да би извршиле притисак на Анкару да откаже уговор са Русијом, САД су обуставиле испоруку борбених авиона Ф-35 пете генерације Турској. Прошлог месеца, Пентагон је објавио планове за постепено укидање учешћа Турске у програму Ф-35 до 31. јула. Високи званичник Министарства одбране САД-а је саопштио да би Анкара требало да мисли и на „последице“ по своју економију, ако се буде држала договора са Москвом.
Турска је у више наврата одбацивала позиве из САД-а да се споразум обустави, наводећи да има слободу да бира земље из којих купује оружје. Турски председник Реџеп Таип Ердоган је изјавио да би искључивање земље из програма Ф-35 било „пљачка“, будући да је Анкара већ уложила новац у њега.
Слично томе, Вашингтон покушава да одврати Индију од куповине ПВО система С-400. Њу Делхи је постигао споразум о куповини ракетних система из Москве у октобру. Индијски званичници сада траже начин који би омогућио да земља купи оружје без опасности од кршења америчких санкција Москви.
„Учинићемо оно што је у нашем националном интересу“, изјавио је индијски министар спољних послова Субрахманиам Џаишанкар након разговора са америчким колегом Мајком Помпеом прошлог месеца.
ПВО систем С-400 „Триумф“ је ракетни систем земља-ваздух развијен као модернизована верзија система С-300. Оружје за све временске услове може гађати авионе на удаљености до 250 км и пресрести балистичке ракете до 60 км удаљености.
фото: ЕПА