Сједињене Америчке Државе притискају опозицију у Македонији како би увукле ту земљу у НАТО, такво мешање је недопустиво и прелази све могуће границе, наводи се у коментару Министарства спољних послова Русије.
„На опозиционе посланике буквално се обрушила бура позива са препоруком да се не пропусти ’историјска шанса‘ и обећања различите врсте бонуса за ’прави избор‘. Конкретно, заменик државног секретара САД Вес Мичел у објављеном писму лидеру македонске опозиције Христијану Мицкоском без устручавања диктира како треба да се понаша“, пише у коментару Министарства.
„Наставља се најгрубље мешање Сједињених Америчких Држава и Европске уније у унутрашње послове Скопља, чији је ниво већ прешао све могуће границе. Јер циљ да се Македонија увуче у НАТО треба постићи по сваку цену“, истиче Министарство спољних послова Руске Федерације.
Раније је помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Вес Мичел изјавио да је разочаран неуспехом највеће опозиционе странке Македоније ВМРО-ДПМНЕ да подржи споразум са Грчком о преименовању земље ради ступања у НАТО и ЕУ.
Влада Грчке је 17. јуна са Републиком Македонијом потписала споразум који решава вишегодишњи спор о њеном имену и отвара Скопљу пут у НАТО и ЕУ, али изазива критике и у Грчкој и у самој Македонији. Стране су се договориле о преименовању те бивше југословенске републике у Републику Северну Македонију. У Македонији је 30. септембра одржан консултативни референдум са питањем: „Да ли сте за чланство у ЕУ и НАТО-у, уз прихватање споразума између Републике Македоније и Грчке?“
Према резултатима које је објавила Државна изборна комисија у понедељак након пребројавања 100 одсто материјала, на референдум је изашло нешто више од 666.000 гласача, што износи мање од 37 одсто од укупног броја бирача. Од изашлих бирача, 91,46 одсто је гласало за споразум Скопља и Атине, а против је било 6,56 одсто.
Спутник