Безбедност

Русија ствара систем ПРО нове генерације

Русија ствара супермодеран противракетни штит. То је 23. јануара 2016. године саопштио командант противракетне одбране (ПРО) Ваздушно-космичких снага (ВКС) РФ Андреј Чебурин. Руководство Руске Федерације планира да у најскоријој будућности изврши темељиту модернизацију ПРО, што фактички значи да ће бити створен потпуно нови систем заштите од ракетног напада.

Чебурин је саопштио да се већ неколико година спроводи темељита модернизација руског система ПРО. „Мислим да ће у блиској будућности наша земља имати заиста супермодеран систем противракетне одбране“, резимирао је пуковник.

Информација о темељитој модернизацији актуелног система ПРО А-135 „Амур“ појавила се још у јесен 2012. године. Тада је пензионисани генерал-пуковиник Стратешких ракетних трупа Виктор Јесин за агенцију „РИА Новости“ изјавио да се „уводе ракете са новим уређајима, модернизује се конструкција тих ракета као и свих осталих елемената који су део тог система, укључујући и склопове за откривање циља и навођење. У току модернизације биће деконзервирани укопани силоси за лансирање ракета”.

Непријатељ је пред вратима

Опасност коју носи размештање америчког система ПРО у Европи током последњих пар година подстакла је Русију да се озбиљније позабави стварањем новог система противракетне одбране. Он ће бити уведен уместо садашњег система А-135 „Амур“, а носиће ознаку А-235. Радови се обављају у два правца. Један правац је пројекат РТЦ-181М, што је у суштини систем А-235, а други је „Самолёт М“, који подразумева и пројектовање нових бојевих глава антибалистичких ракета. Цео процес се држи у строгој тајности тако да веродостојних података има веома мало.

Према подацима који су доступни јавности, у систем нове генерације треба да уђу модернизовани пријемници и системи предајника радарске станице „Дон 2НП“, коме ће у скоријој будућности на смену доћи радарска станица „Дон 2М“. Њу је 2009. године модернизовао концерн „Радиотехнички и информациони системи“. Командно-рачунарски центри ће уместо застарелог компјутера „Эльбрус 2“, добити нови суперкомпјутер „Эльбрус 3М“. Предвиђено је да се заједно са системом ПРО користи и сателитски систем „Тайга“ за откривање старта интерконтиненталних балистичких ракета. Израда овог система је засада у току.

Покривени сви слојеви атмосфере

Систем А-235 ће покривати три слоја атмосфере Земље. Антибалистичке ракете великог висинског домета, које се праве на бази 51Т6, моћи ће да уништавају циљеве удаљене 1.500 км на висини од 800 км. Ракете средњег висинског домета тј. обновљеног система 58Р6, намењене су за уништавање циљева удаљених 1.000 км на висини од 120 км, док ће стратосфера бити покривена антибалистичким ракетама мањег висинског домета 53Т6М или 45Т6 (на бази 53Т6) за циљеве удаљене 350 км на висини 40-50 км.

Антибалистичке ракете великог висинског домета највероватније ће носити нуклеарно пуњење, док ће ове друге имати кинетичку бојеву главу. У августу 2014. године најављен је почетак тестирања нових антибалистичких ракета за систем А-235 „Самолёт М“.

ПРО стражари над Москвом

Садашњи руски систем ПРО, који се користи од 1971. године и који је у саставу система одбране Москве и централног индустријског подручја, има радарску станицу 5Н20 „Дон 2Н“, два командно-рачунарска пункта 5К80 са рачунарским системима „Эльбрус“ и „Заря“ повезаних са сателитским системом „Око“ и „Око 1“ за откривање старта интерконтиненталних балистичких ракета, као и 32 антибалистичке ракете великог висинског домета 51Т6 и 68 антибалистичких ракета мањег висинског домета 53Т6.
Антибалистичка ракета 51Т6 (А-925) „Азов“, која по класификацији НАТО-а има ознаку SH-11/ABM-4 GORGON, може да пресреће циљеве изван атмосфере. Нажалост, ове ракете су 2002-2003. године повучене из арсенала јер им је истекао радни век. Тада су њихови укопани силоси за ланисирање конзервирани, тако да се сада могу искористити за смештање нових антибалистичких ракета великог висинског домета.

Антибалистичка ракета мањег висинског домета 53Т6 (ПРС-1), коју НАТО класификује као SH-08/ABM-3A GAZELLE, и даље је на борбеном дежурству.

Вадим Матвејев, Рускареч.ру

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!