Москва — Обим извоза нафте из Русије у земље Азије достигао је историјски максимум након што су САД и Европска унија увеле санкције Москви, и наставиће да расте.
Како је објавио Волстрит џорнал, у Азију ове године ишло око 30 одсто укупних испорука нафте из Русије, или у просеку 1,2 милиона барела дневно, што је највише икада.
Ради поређења, 2012. године извоз руске нафте у Азију чино је свега око 20 одсто укупног обима извоза. Истовремено, према њујоршком листу, испоруке у Европу су се смањиле. Тако је у мају 2012. дневни извоз нафте у Европу износио око 3,72 милиона барела, а у јулу ове године три милиона барела.
Највећи део руског извоза нафте у Азију иде у Кину. То се дешава у условима када Русија због заоштравања односа с Европом покушава да ојача везе са азијским регионом, који има све већу потребу за енергијом, наводи Вол стрит џорнал.
Иако је руска сирова нафта нешто скупља од оне из Дубаија, предност за азијске купце је близина добављача и могућност да се обезбеди диверзификација увоза и да се избегне потпуно ослоњање на Блиски Исток који раздиру конфликти.
Лист примећује да ће азијске компаније имати користи од санкција које су САД и ЕУ увеле на испоруке у Русију западних технологија и опреме за индустрију нафте и гаса.
Највећу корист ће имати кинеска Хонгхуа група, један од водећих светских произвођача опреме за бушење.
Хонгхуа може да обезбеди опрему за бушење нафте истог квалитета као и западне компаније, али са 20 одсто попуста. Поред тога, његова испорука ће бити јефтинија и поузданија, јер ју је могуће транспортовати железницом а не морем, објаснио је стручњак инвестиционе компаније Номура за истраживање у нафтном и гасном сектору, Гордон Кван.
Танјуг