У Русији су завршена тестирања система за хлађење космичког нуклеарног мотора, наводи се на сајту за јавне набавке.
“Радови су комплетирани у потпуности. Резултати задовољавају захтеве техничких спецификација”, наводи се у извештају.
Наводи се да је систем хлађења један од најважнијих елемената нуклеарног мотора.
Како се наводи у објављеном материјалу, тестови су показали обрасце рада елемената и компоненти система за уклањање топлоте под условима приближним у космосу.
Поред тога, “израђени су и тестирани експериментални узорци генератора и елементи усисног уређаја, те је израђен програм експерименталних студија модела хладњака”.
Купац мотора је државна космичка корпорација “Роскосмос”, а главни пројектант је Државни научни центар “Келдиша”.
Кључно питање
Нуклеарни мотори, које могу да обезбеде летове у космос на великим даљинама, постају веома врући, тако да им је потребан ефикасан систем хлађења. У том случају, топлота мотора мора бити уклоњена у космос.
Традиционални метод за решавање овог проблема били су панелни радијатори који су се постављали на спољни део брода, кроз који иде цевчица са расхладним средством, а која потом “прелије” вишак топлоте у космос. Али такви радијатори су по правилу веома тешки. Поред тога, нису заштићени од удара метеорита.
Руски стручњаци су развили ново решење у облику тзв. хладњака-излучитеља који је сличан тушу, у којем течност не циркулише у цевима, него се прскањем у облику капљица директно избацује у отворени космос, те на тај начин уклања топлоту, а затим усисним уређаем се пролази кроз нови циклус.
Због тога се течност хлади много брже, а дизајн је много лакши.
Јединствени пројекат
Пројекат стварања транспортног и енергетског модула базираног на нуклеарној енергији који нема аналога у свету развија се од 2010. године.
Циљ је да се осигура водећа позиција Русије у дизајнирању енергетских система високих перформанси у космичке сврхе, што значајно побољшава њихову функционалност.
Техничка решења садржана у концепту модула омогућиће решавање многих проблема, укључујући програм истраживања Месеца, истраживачких мисија на удаљеним планетама и стварање база на њима.
Восток.рс