Руске истраживачке јединице и јединице за специјалне операције ускоро ће у свој арсенал додати и специјални тенк, робот-камиказу који ће моћи да уништи непријатељске тенкове и утврђења тако што ће им се приближити и дићи их у ваздух, наводи лист „Известија“.
Веома покретан и тих, овај минијатурни роботски тенк изграђен у фабрици „Дегтјарев“ у Коврову моћи ће да се прикраде свом циљу потпуно неопажено и изненади непријатеља.
– Систем „Нерехта“ стављен је на списак будуц́их борбених робота који се тренутно спремају за употребу руских оружаних снага – рекао је званичник Министарства одбране новинарима.
Уколико борбена платформа прође тестове, ући ће у употребу наших извиђачких и специјалних јединица војске. „Нерехта“ је изграђена на платформи лаког оклопног возила и личи на минијатуран тенк, на коме је купола замењена контејнером са експлозивом. „Нерехта“ је тешка 300 кг и дуга нешто више од једног метра. Може да понесе стотине килограма експлозива и да се тихо креће брзином 11 километара на час.
Пре него што уђе у борбу, на компјутер који се налази у возилу уносе се координате одређених мета на бојном пољу. Све што његови оператери треба да ураде јесте да притисну број учитаних мета и остало препусте овом моц́ном тенку. Када прими радио-команду, „Нерехта“ исцртава свој пут до циља, прилази му и диже га у ваздух.
– Касније ће му бити додата роботска рука која ц́е помоц́и да се тенк поново употреби. Он ц́е избацити експлозив и вратити се у базу. Такође, желимо да се брже креће – рекао је заменик главног конструктора компаније Дмитриј Фуфајев.
Идеја самодеструктивног робота није нова. Једну такву јединицу употребиле су немачке трупе током Другог светског рата.
Роботи-камиказе такође се развијају и у Израелу („Рамбот“) и Јужној Кореји. Ове минијатурне машине углавном су израђене за унутрашњу употребу против терориста и криминалаца.
– Страни роботи-камиказе нису ништа друго до радио-оперисане гранате које се постављају у унутрашњост зграда да би уништиле терористе који се крију унутра. Насупрот томе, „Нерехта“ може да уништи тенкове и читаве зграде, веома је мали и покретан – рекао је војни историчар Алексеј Хлопотов.
Русија ради на роботизовању својих оружаних снага развијањем борбених робота који ће на ратишту моћи независно да делују.
Вестионлине,Спутник