РУСИЈА је – због погоршања ситуације око Сирије – повећала број својих авиона у бази Хмејмим код Латакије.
Заправо, ово је понајвише реакција на америчке претње да ће у Сирији применити свој „план Б“ који предвиђа интензивније авио-ударе, додатне количине наоружања „умереној опозицији“ и пребацивање на Блиски Исток нових батаљона командоса.
Утицајни московски дневни лист „Известија“ објавио је да су у Сирију већ пребачени нови бомбардери Су-24 и Су-34, а да су јуришни Су-25 у приправности на руским аеродромима.
Исти „војно-дипломатски извор“ открио је истом листу: „Буде ли потребно, авио-групација Војно-космичких снага у Сирији биће додатно појачана у року 2-3 дана. Су-25 су већ спремни за полетање, а њихове посаде су у режиму очекивање команде за кретање у Сирију“.
Наводно је у Сирију стигло само неколико Су-24 и Су-35, али су на Хмејмим враћени авиони који последњих месеци били повучени у Русију ради „техничког одржавања“.
Московски војни експерт Антон Лавров, аутор књиге „Сиријска гранична линија“, објаснио је због чега ће тежиште бити на упућивању у базу Хмејмим управо Су-25:
„Су-25 неће бити коришћени као јуришни авиони, већ као бомбардери који бомбе бацају са великих висина. У поређењу са Су-24 и Су-35, Су-25 је једноставна и лака машина коју је просто припремити за борбени задатак. Ако Су-34 може за дан да има два борбена лета, Су-25 може да их има 10. За сваки такав авион има по неколико пилота, што ће омогућити да се терористи бомбардују практични непрекидно и да им се не да никакав предах“.
Лавров наглашава да сви руски авиони у Сирији „имају своју специјализацију“:
„Су-24 имају савршеније нишане и већу прецизност при лошим временским приликама, а Су-34 сам може да открива циљеве и користи високопрецизно оружје. Су-25 су прошли модернизацију и могу циљ промашити највише неколико метара. Располаже аутоматизованим системом за бомбардовање који користи координате добијене од извиђача. Улога пилота је само да узлети и доведе авион у близину циља“.
Председник руског Савета за спољну и одбрамбену политику Фјодор Лукјанов рекао је „Известијама“ да Москва слањем додатних авиона у Сирију демонстрира „спремност за одлучна дејства у случају довођење у питање прекида ватре и преговора“.
Он наглашава: „Мировни напори су, на жалост, зашли у слепу улицу, а сиријска армија засад још није у стању да сама обезбеди прелом ратне ситуације. Зато Русија мора да се врати нивоу мешања који је постојао до марта 2016-те. Ово је утолико важније што сви главни актери рата настоје да одрже победу у бици за Алеп и да тако промене однос снага у своју корист и стекну предност на будућим преговорима. А преговори ће се обновити најкасније након промене администрације у Вашингтону“.
Индикативно је да су „Известија“ истовремено објавиле да ће руске подморнице убрзо бити опремљене пијезо-керамичким антенама које ће их учинити невидљивим за сонаре противничких подморница, бродова и противподморничких авиона.
Те антене ће, наиме, бити у стању да деформишу и мењају сигнале противничких сонара.
А саме антене ће чинити полимер-фолије које ће покривати корпус подморница.
Принцип деловања ових необичних антена биће прост: примаће сигнале туђих сонара, анализирати их и „деформисане“ враћати противничким подморницама, бродовима или авионима.
„Известија“ тврде да ће ускоро почети тестирање ових необичних антена и да ће их добити и постојеће и нове (будуће) подморнице.
Факти