Америке

Руска ПВО и Сирија шаљу у превремену пензију чувене америчке крстареће ракете „Томахавк“

ЧУВЕНЕ америчке крстареће ракете „Томахавк“, на којима се протеклих година у доброј мери држала војна доминација САД, по свему судећи одлазе у превремену пензију.

Због Русије и њене улоге у сиријском рату.

У Вашингтону је – мада се то још тако не представља и не признаје отворено – оцењено да више не задовољавају „највише захтеве“ и да треба да уступе место савременијим типовима крстарећих ракета.

У буџету америчке ратне морнарице за 2019-ту за „Томахавке“ фактички више нема места. Чак се указује да су савремена средства ПВО, противракетне одбране и радиоелектронска у превеликој мери смањила ефикасност „Томахавка“.

Специјализовано онлајн издање Defense One преноси да је позиције „Томахавка“ највише поткопала појава руских зенитних ракетних система С-400 и да се САД окрећу усавршавању своје против бродске ракете великог домета AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) и ракете NGLAW (Next Generation Land Attack Weapon) за унитавање циљева на земљи.

Те ракете, како наводи, треба да уђу у употребу до 2030-те.

Серијска производња „Томахавка“ почела је 1983-ће, а главна намена им је била разарање противничких војних база, аеродрома, система ПВО, електроцентрала и командних пунктова.

Прва њихова масовна примена била је у операцији „Пустињска олуја“, односно – америчкој агресији на Ирак. Тада је било лансирано око 300 тих ракета, а наводно је најмање 85 одсто стигло до циља.

У периоду који је уследио, Американци су употребили још око 2.500 тих крстарећих ракета. Толико још наводно имају у складиштима.

Пентагон је „Томахавке“ користило у априлу прошле године за ракетирање сиријског војног аеродрома „Шајрат“. Међутим, са тог аеродрома су већ кроз дан-два опет почели да узлећу сиријски војни авиони.

Половином овог априла, Американци и њихови савезници су на Сирију испалили 103 крстареће ракете, али је 46 било оборено, а две које нису експлодирале биле су достављене у Москву.

Није искључено да једна од тих ракета није била „Томахавк“ већ од оних које Пентагон сматра перспективним и наследницама „Томахавка“.

Бивши заменик команданта јединица ПВО руских Копнених снага – генерал Александар Лузан – сматра да је одлука о пензионисању „Томахавка“ донета управо због неуспеха у Сирији. Поготово што су многе америчке крстареће ракете биле уништене док су се приближавале циљу.

Лузан тврди да „Томахавк“ уопште није застарео и указује да Американци у својој концепцији Муњевитог глобалног удара – рачунају управо са таквим ракетама.

Он указује да су AGM-158C LRASM и NGLAW у суштини „Томахавци“ само са усавршеним системом за навођење на циљ.

Са Лузаном се у доброј мери не слаже члан Руске академије ракетних и артиљеријских наука Константин Сивков:

„Те крстареће ракете су сада застареле, лет на малим висинама више не спасава од обарања средствима ПВО. „Томахавци“ немају самонаводећу главу за велике даљине на јасне велике зоне, а пошто су принуђене да маневришу кад су у домету туђе ПВО – могуће их је оборити. Те ракете су биле убитачне пре 35 година када руска флота није имала системе попут „Кортика“ и њему сличних против којих су „Томахавци“ данас неефикасни“.

Лузан је уверен да ће руски ракетни систем Бук-М2 још 20 година бити „отров“ за све типове америчких крстарећих ракета које буду летеле на малим висинама.

Постоји – могуће је – и скривени разлог превременог пензионисања „Томахавка“. О њему јавно и отворено не говоре ни Руси ни Американци. Из различитих разлога.

У Пентагону, према неким изворима, зазиру да ће Руси тако „снимити“ њихова решења и технологије уграђене у „Томахавке“ и помињану другу модернију крстарећу ракете да ће њихова ПВО и ПРО против њих постати још успешнија. Али, ни то, изгледа, није главна покретачка полуга.

У Пентагону подозревају да би руски стручњаци могли научити како да америчке „паметне и лепе ракете“ (израз Доналда Трампа) узимају док лете под своју контролу и да их враћају према онима који су их лансирали.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!