Роскосмос ствара на Месецу насељене базе. Оријентационо станице могу да се појаве за 17 година. За њихово отварање користиће се грађевински материјали који постоје на природном сателиту Земље и вода.
Ако се експедиција на Марс изведе за неколико деценија, летови на Месец и отварање сталне базе су сасвим реални задатак већ наредних година. На земљином сателиту могу да се виде не само трагови еволуције њега самог, већ и дела Сунчевог система. Јер Месец је у том смислу јединствен. Он нема атмосферу, има врло слабу вулканску и техтонску активност. Зато на Месецу има трагова процеса који су се дешавали пре око 4,5 милијарде година, и они се могу проучити, истиче сарадник астрономског института Штернберг Владислав Шевченко.
Месец се већ разматра као објекат за решавање примењених задатака. Као космичка инфраструктура Земље. Месец у наредних 10-20 година може да постане извор енергије и материјалних ресурса. Реч је о соларној енергији која ће се сакупљати на Месецу, а затим претварати у електричну у широким размерама. Друго: данас економисти говоре о дефициту ретких метала који се користе у високим технологијама. Само за две године цена килограма са 10 долара скочила је до преко сто. Сада је Кина монополиста у тој области и диктира услове на светском тржишту. А на Месецу, како су показала последња истраживања, има области где могу да се нађу метали платинумске групе у великим количинама, које се приближавају индустријским размерама.
По мишљењу научника, у првој фази освајања Месеца тамо ће бити направљене роботизоване, аутоматске базе. Њих ће сервисирати оператери који раде методом дежурстава. И тек касније изградиће стално насељене станице. Човек је потребан на Месецу и у космосу само тако где без тога никако не може, подвлачи научни руководилац Института за космичку политику Иван Моисејев:
Ако говоримо о отварању база на Месецу, то је исправна стратегија. Базе су потребне како би се добијало гориво, материјал за изградњу у космосу. Пошто је врло тешко пребацивати га са Земље. Треба освојити производњу од материјала са Месеца.
Непосредним пројектовањем прве базе на Месецу под називом Звезда бавио се у свом инжењерском бироу истакнути руски научник Владимир Бармин. Међу његовим колегама чак се појавио термин барминград. Тако да су особености месечевих станица већ познате. По речима Владислава Шевченка, како би се осигурала безбендост посаде од пада метеорита и јаког зрачења, блокови ће се укопавати у тле. Претходна истраживања су показала да је то врло добра изолација која осигурава радијацијску безбендост. Једном речи, изградња месечеве базе неће почети од нуле. Техничке разраде већ имају и Русија и САД.
Глас Русије