Будући авион 5. генерације А-100 ће значајно побољшати могућности обавештавања, истраживања и управљања. А оне су и код претходника, модернизованог А-50У, прилично велике. По јавним информацијама овај комплекс обезбеђује откривање бомбардера на удаљености од 650 километара, ловаца – на удаљености од 300 километара, а надземних циљева, на пример, колоне тенкова – на удаљености од 250 километара. Комбиновани ваздухопловни комплекс који у себи обједињује удаљено радиолокационо откривање, управљање и обавештавање, а познат је као А-100 производи се на основи Ил-476 у кооперацији предузећа руске одбрамбене индустрије, истиче Владимир Верба, генерални директор једног од водећих учесника у пројекту, концерна Вега:
То је оперативно-стратешки ваздухопловни комплекс с јединственим могућностима у погледу откривања и селекције ваздушних, копнених и надводних циљева, аеродринамичких и балистичких, укључујући суперсонична беспилотна средства. Такође, има могућност истраживања, обраде и достављања информација на места за управљање на свим нивоима.
Несумњиво, у питању је један од најсложенијих ваздухопловних система на свету. Данас само две земље могу да производе овакве комплексе, једна од њих је Русија.
Авион А-100 ће бити снабдевен савременим радиотехничким комплексом с активном фазном антенском решетком (АФАР) најновије генерације. Такође, супермоћним рачунарским средствима на бази домаћих кластерских супер компјутера за обраду информација. Вероватно је да ће у саставу РВ Русије овакав комплекс представљати кључну карику у обавештавању и управљању за све врсте Оружаних снага РФ. А руски војници могу да врше обавештавање у оквиру међународног Споразума о отвореном небу уз помоћ авиосистема за посматрање Отворено небо на бази авиона Ту-214ОН. За Министарство одбране Русије већ су произведена 2 авиона, у потпуности опремљена средствима за посматрање, а такође је завршена сва копнена инфраструктура система за посматрање ОН. Водећи извршилац у овом случају је концерн Вега, истиче Владимир Верба:
Авионски комплекс за посматрање овог система смо снабдели свим средствима за ваздушни мониторинг, која су дозвољена Споразумом о отвореном небу. Приликом обављања мисије руски инспектори могу да врше комплексно посматрање површине у неколико дијапазона електромагнентних таласа: инфрацрвеном, оптичком, фото, видео и радиолокационом.
По мишљењу генералног директора концерна бојазни америчке стране о наводном прекорачењу усаглашених техничких карактеристика које је објавила западна штампа су потпуно неосноване. Након обављене међународне сертификације систем Ту-214ОН с пуним правом може да се користи за обављање инспекцијских летова изнад територија свих земаља – потписница Споразума. Данас су то 34 државе, укључујући и САД. На презентацији система за поматрање Отворено небо у Бечу западни стручњаци су признали да је Русија успела да произведе тренутно најбољи авион Отвореног неба.
Олег Нехај
Глас Русије
prelep avion, bela ptica
Brana MINIRANA u Obrenovcu grad potopljen vlast ALEKSANDRA VUCICA kriva za KATASTROFU.
http://www.youtube.com/watch?v=WPzIXWCX3Tw
BELA PTIICA,PRAVA PTICA