ДОК је долазак другог човека Збербанке Максима Полетајева у Загреб и даље под велом тајне и тек се чека одговор из Москве хоће ли бити одобрени нови кредити, из “Агрокора” оптимистички најављују да и без Руса имају понуде других банака. Руси упорно траже државна јемства за нове кредите, док то хрватска влада одбија тврдећи да је реч о приватној компанији. У случају да из Збербанке стигне негативан одговор о новом кредитирању, “Агрокору” би, према мишљењу стручњака, следио стечај. То би изазвало озбиљне проблеме где год послују “Агрокорове” фирме – у Словенији, Босни и Херцеговини, па и у Србији.
Анте Рамљак, принудни управник компаније којег је поставила хрватска влада, недавно је боравио у Београду, да би се распитао о фирмама које послују у оквиру концерна “Агрокор”. То су “Меркатор С”, ланац са 350 продавница “Роде”, “Идее” и “Меркатора”, затим фабрика уља “Дијамант”, “Фриком”, “МГ Мивела” и “Кикиндски млин”. На списку запослених ових фирми је 11.000 радника.
Надлежни у Србији уверавају да у српском огранку “Агрокора” засад нема проблема, као и да се прати све што се дешава у Хрватској око реструктурирања овог концерна. Српски “Меркатор С”, тврде, редовно подмирује своје обавезе према добављачима, а фабрике послују без проблема.
Одлазак у стечај “Агрокора” за собом би повукао и компаније из овог хрватског концерна у Србији.
– У случају да се покрене стечај над концерном “Агрокор” у Хрватској, сва предузећа из ове групе која послују у Србији ушла би у стечајну масу. Као такве, фирме могу да раде, могу да се продају, а новац од продаје одлази повериоцима “Агрокора” – тако евентуални одлазак у стечај “Агрокора” и последице по Тодорићеве фирме у Србији тумачи један од овдашњих најбољих познавалаца стечајног права.
У Загребу је прилично напето. Принудни управник “Агрокора” Анте Рамљак руским банкарима предочио је планове о реструктурисању, али одговор хоће ли Збербанка одобрити нове кредите још није добио. У Збербанци већ данима исказују забринутост због “Агрокора”, јер стално долазе нови подаци који указују на изузетно тешко стање. Полетајев се састао и са хрватским премијером Андрејом Пленковићем и потпредседницом владе Мартином Далић и након разговора је рекао да би могло да се нађе решење, али да наставак финансирања зависи од степена сарадње.
СВИМА ДУЖНИ
ПРИХОДИ “Конзума” из дана у дан су све мањи, док истовремено стижу нове информације о задужењима и неплаћеним рачунима. “Агрокор”, па тако и “Конзум”, дужни су на све стране, од државе надаље, па је питање хоће ли уопште да се прикупи довољно новца да се напуне рафови пред туристичку сезону. Неке компаније више не испоручују робу “Конзуму”, а неке прете да ће се то догодити веома скоро ако систем не профункционише. И перјанице “Агрокора” су презадужене, па је тако установљено да је “Ледо” дао гаранције које надалеко прелазе тржишну вредност компаније.
Новости.рс