У организацији протеста у Белорусији постоје знакови иностраног мешања, конкретно из САД и Пољске, али главни узрок политичке кризе у земљи је кратковида политика председника Александра Лукашенка, усмерена на подршку националиста као противтежа проруским снагама, сматра директор међународног института за политичку експертизу Евгениј Минченко.
„Мислим да ће политичка криза, у којој се нашла Белорусија, пре или касније довести до смене Александра Лукашенка. Главно је питање на који начин ће се градити конфигурација власти после њега – и формална правна и политичка. Инострано мешање у организацију протеста има неко значење, али конфузна политика коју је водио Лукашенко последње време је узрок његовог политичког краха“, рекао је стручњак.
Према његовим речима, главна грешка Лукашенка током предизборне кампање је та што је покушао да се ослони на националисте, који га сада с одушевљењем издају.
„Истовремено, покушао је да се сконцентрише на руску заверу, чиме је проруски настројено гласачко тело окренуо против себе. Пре само две седмице Лукашенко и његов штаб су говорили о страшној руској завери која има за циљ да га свргне с власти, као и о ризицима војног мешања Русије. Али могу рећи да је главни кривац за свргавање Лукашенка – он сам“, истиче аналитичар.
Према мишљењу Минченка, већину активиста, који су данас у првим редовима борбе против Лукашенка, у ствари је он и „подигао“ у последњих неколико година.
„Лукашенко је циљано уништавао било какве наговештаје о проруским политичким силама. Притом су се националисти осећали пријатно. Он је мислио да их користи у трговини са Русијом, да приликом уцењивања Русије може показивати те, како их је сматрао, покорне националисте, али се на крају испоставило да га они и склањају са власти. Лукашенко данас прави исте грешке као и (бивши председник Украјине Виктор) Јанукович својевремено“, истиче стручњак.
Говорећи о интересима страних актера у Белорусији, политички аналитичар указује на то да Пољска и Америка желе да повећају свој утицај у тој земљи.
Експерт је набројао низ налога на Телеграму где се објављују упутства за демонстранте. Како каже, један од њих се званично финансира из пољског буџета, а други налог води запослени Радија Слободна Европа, који финансира конгрес САД.
Стручњак је веома скептичан када је реч о вероватноћи да ће власт у Белорусији преузети војска, јер, како каже, не постоји јасна идеологија коју би следили.
У Белорусији су 9. августа одржани председнички избори. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је са 80,08 одсто освојених гласова победио актуелни председник Александар Лукашенко који се налази на челу земље већ 26 година. Опозиција није признала резултате избора.
Спутник