Аналитика

Руски гас — кинеско упозорење

ЕУ се замислила. САД су у недоумици. Тако експерти карактеришу реакцију Запада на гасни уговор између Русије и Кине. За Брисел и Вашингтон стратешки успеси Москве су повод за забринутост. Највећи инвестициони фондови истичу: руско-кинески споразум је озбиљан пробој.

Русија је несумњиво начинила пробој у развоју националне економије. Гасни уговор са Кином ће бити својеврсни катализатор за металургију, индустрију угља, екергетски сектор и мешовите гране. Према мишљењу експерата види се огроман потенцијал раста и развоја Сибира и Далеког Истока. Поред тога, формира се модел диверзификације испорука енергената Исток-Запад, каже руководилац аналитичке управе Фонда за националну енергетску безбедност Александар Пасечник.

У перспективи када буде већ изграђена маршрута гасовода, то ће створити полигон за формирање позитивног преговарачког процеса за реализацију пројекта Алтај — западне маршруте испоруак гаса у Кину. Постојаће две магистрале: источна и западна. Значи, то ће објединити читаву ресурсну базу. И тада, са налазишта одакле иде гас у Европу, моћи ће да се упућује гас у Азију, у Кину између осталог.

За САД, сматрају аналитичари, то може да се претвори у нерентабилност националних пројеката за производњу течног гаса. А узимајући у обзир велике наде САД управо у пораст извоза течног гаса, то практично сече у корену читаву америчку коњуктуру цена енергената. А Европа ће сада морати да буде обазривија према руском гасу, сматра Александар Пасечник.

Сада ће Европа морати да делује полазећи ипак од економских реалија, а не политчких, као што је у последње време уобичајено. И да мисли на своју енергетску безбедност, доприносећи развоју руских цевоводних пројеката, а не ометајући их. Реч је о Јужном току и нормама трећег енергетског пакета.

После руско-кинеског уговора покушаји ЕУ да смањи своју зависност од руског гаса на рачун Русије већ изгледају смешно. Уговор са Кином нивелише притисак ЕУ на Русију у гасним споровима, говори председник Института за енергетику и финансије Владимир Фејгин.

Европа, наравно, жели да одабере друге испоручиоце. Али када чиновници почињу да анализирају, виде да не ништа не може урадити брзо. И никаквог елдорада — енергетског или гасног — који би им давао испоруке по повољнијој цени и у било којој количини у свету једноставно нема. Они такође виде да Русија може да игра по њиховим правилима. Тачније да јача своје позиције. А како да не јачамо? Руија не може са Далеког Истока да транспортује нафту или гас у Европу. То није ефективно и повољно. Тим пре што европско тржиште стагнира, а азијско напредује. Наравно да Русија јача своје позиције на растућем тржишту.

Испоставило се да Русија, као што су раније сматрале САД и ЕУ, није безнадежно везана само за европски вектор гасних испорука. И потписивањем новог гасног уговора са Пекингом у Москви се појављује источни оријентир. Појавило се више слободе да се бране своји стратешки интереси. А за САД енергетска алијанса Русије и Кине још је један узнемирујући знак. Американци који сматрају себе лидерима у свему, полако али сигурно клизе са пијадестала.

Олег Обухов

Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!