Свет

РУСКИ ЛИСТ: Сервери за америчку глобалну шпијунажу налазе се и у Москви, Кијеву и Пекингу

Ведомости“ су нагласиле: „Презентација NSA из 2008. садржи и карту са 700 сервера глобалног система за тотални надзор корисника интернета. Ти сервери NSA налазе се у 150 земаља света. И, не само у Мокви, него и у Кијеву. Чак и у Пекингу.

Xkeyscore NSA омогућава „скидање“ електронске преписке, укључујући спискове пријатеља и преписке међу њима, и фајлова на интернету. Под контролом су биле и телефонски адресари мобилних корисника“

Америчка амбасада у Москви одбила да коментарише објавqену претпоставку да се „руски сервер“ налази под њеним кровом ЈЕДАН од сервера глобалног система за праћење података размењених путем интернета налази се у Москви, објавио је московски лист „Ведомости“, позивајући се на раније објављене податке које је британкси „Гардијан“ добио од бившег сарадника ЦИА и NSA Едварда Сноудена.

Према писању руског листа, то следи из презентације америчке Агенције з националну безбедност (NSA) за 2008. годину, на којој је представљено 700 сервера система „ЕксКискор“ (Xkeyscore) између осталог и један у Москви.

„Ведомости“ су нагласиле: „Презентација NSA из 2008. садржи и карту са 700 сервера глобалног система за тотални надзор корисника интернета. Ти сервери NSA налазе се у 150 земаља света. И, не само у Мокви, него и у Кијеву. Чак и у Пекингу. Xkeyscore NSA омогућава „скидање“ електронске преписке, укључујући спискове пријатеља и преписке међу њима, и фајлова на интернету. Под контролом су биле и телефонски адресари мобилних корисника.“

Те 2008. NSA се хвалила да је помоћу Xkeyscore успела да открије и неутралише 300 терориста.

Руске специјалне службе нису се бавиле истраживањем о томе да ли сервер постоји и где би могао да се налази, али је „готово 100 одсто извесно да се он налази у згради амбасаде САД у Москви“, пишу „Ведомости“, позивајући се на извор из безбедносних служби.

Извор листа ту твдњу поткрепљује изјавом да сервера за праћење нема у земљама у којима нема америчког дипломатског представништва.

Руски стручњаци за „Ведомости“ су изјавили да не верују у постојање таквог сервера у Москви.

Директор Координационог центра за национални домен на интернету Андреј Колесњиков наглашава да је немогуће да, узимајући у обзир обим размене података о корисницима, такав сервер остане непримећен и да га је немогуће сакрити.

Руска Федерална служба безбедности и NSA нису хтеле да коментаришу постојање шпијунског сервера у Москви.

„Амбасада САД не коментарише написе у медијима“ – речено је руској државној агенцији Итар-ТАСС у америчкој дипломатској мисији у Москви.

Да подсетимо: Едвард Сноуден је прво открио документе који потврђују да САД преко система „Присм“, односно NSA прате и шпијунирају кориснике интернета широм света. А потом: да NSA је неколико година држала под контролом милионе грађана Бразила и дневно „регистровала“ до 20 милиона телефонских разговора на територији Немачке.

„Немачки коридор“ је у доброј мери био и у функцији шпијунирања Русије.

САД Сноудена оптужују за одавање државне тајне. Он од 1. августа ове године има привремени азил у Русији.

 

Танјуг и Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!