Москва — Московска штампа данас опширно извештава о посети председника Русије Владимира Путина Београду, уз наводе да су главне теме разговора биле Турски ток и Косово.
Росијскаја газета пише да су Москва и Београд потписали више од 20 „важних споразума“ о развоју односа две земље у сфери инвестиција, дигиталних технологија и енергетике.
„Путин је дао важне изјаве о Турском току и ситуацији на Косову. Али оно што је главно – Русија и Србија су потврдиле своје братске односе који, по речима лидера обе земље, никада неће зависити од тренутне међународне ситуације“, наводи владин лист.
Дневник додаје да је на целом путу Путин био окружен „топлом атмосфером“. Путин је припремио терен у Србији за Турски ток, пише Независимаја газета, наводећи да су кључне теме разговора Путина и Вучића наставак Турског тока, као и косовски проблем.
Московски комсомолец пише да су Путина у Србији дочекали као „националног хероја и потенцијалног спаситеља од, по мишљењу већине Срба, срамотне капитулације пред Косовом“.
Дневник пише и да су на улице изашле хиљаде људи, многи са портретима руског лидера, а неки чак са плакатима „Владимире, помози нам“. „Молба за помоћ се највероватније односи на најболнији проблем за Србе. Већ неколико недеља у земљи се одржавају масовни антивладини митинзи, чији учесници оптужују Вучића за сепаратне преговоре са косовским Албанцима о размени територија“, додаје лист.
Лист пише да демонстрирајући блискост са Путином, Вучић рачуна да охрабри своје проруске присталице и да ојача ослабљене позиције владајуће партије уочи парламентарних избора.
Дневник Комерсант у тексту под насловом „Државни Србин Руске Федерације – како је Александар Вучић у Србији са задовољством постао сенка Владимира Путина“ наводи да је Путин уверио да је Русија спремна да изгради крак Турског тока преко српске територије и да уложи 1,4 милијарде долара. Аутор наводи да Путина у Србији „не воле само због тога“ и „можда баш не у толикој мери“ те да је „са задовољством гледао Вучића који се нашао у тешкој ситуацији“.
Извештач листа пише да Срби имају огроман број верзија о томе зашто је Путин дошао у посету, а ниједна не наводи да је Путин обећао Вучићу да ће посетити Београд још до краја прошле године.
„Мислим да је та верзија управо и истинита. То јест Владимир Путин је, строго говорећи, прекршио обећање, али га је на крају испунио. Мада, ако се може поверовати једној од српских верзија, Вучић преживаљава не баш најбоље време, једном недељно његов рејтинг напада много хиљада деонстраната због притисака на опозицију и Путин, могуће, може да помогне председнику Србије да преживи та времена, пошто је позиција Путина у Србији много чвршћа него Александра Вучића“, пише лист.
У репортажи се наводи да су двојица председника одговорила на само два питања новинара и додаје да је „то била шанса да се оцени потенцијал Александра Вучића као глумца не баш највећег градског позоришта“.
Председник Србије се на први поглед веома отворено изјаснио о могућности учешћа Србије у наставку Турског тока, пише лист и преноси Вучићеву изјаву да је Србија добијала руски гас преко Украјине а да сада жели да га добија преко Бугарске.
„Александар Вућић, чинило се, демонстративно је назвао ствари правим именом, чак и превише, као да је хтео да га исте вечери исправе из ЕУ, где очување транзита преко Украјине сматрају јединственим принципијелним моментом, од чега не смеју да одступе“, пише Комерсант.
„То јест, ако је неко и хтео да учини све што од њега зависи како би тај пројекат пропао, требало је да управо назове све ствари истим таквим именима, као што је урадио Вучић“, пише лист. Комерсант додаје да је Путин одлучио да „исправи Вучића, рекавши да је Русија у могућности да транспортује гас и преко Северног и Турског тока, али да ће бити очувана могућност испорука и кроз Украјину“.
Бета