„Десантници” стигли у Батајницу: Платформа аеродрома Батајница једва је јуче примила шест транспортних авиона Ил-76 који су стигли из Русије с око 250 падобранаца. Они ће заједно са снагама специјалне 72. бригаде Војске Србије учествовати у маневру 14. новембра на подручју Никинаца у Срему. Са падобранцима из Тулске дивизије стигао је и први заменик команданта ваздушно-десатних снага за мировне операције, генерал-мајор Александар Вјазников. Заједничком вежбом са руским падобранцима, која је прва таква вежба у последњих 25 година, ако не рачунамо долазак руских падобранаца из базе у Угљевику у БиХ на аеродром Слатина крај Приштине у јуну 1999. Србија показује да је у односу на нека бивша времена врло успешно диверзификовала своју војну, па и спољну политику. М. Лазански Фото Министарство одбране РФ
Заједничке тактичке антитерористичке вежбе Војске Србије и Оружаних снага Руске Федерације, под називом „Срем 2014” биће одржане у првој половини месеца на територији наше земље, објавила је руска информативна агенција Тас. Са руске стране учествоваће припадници десантно падобранске јединице са седиштем у подмосковском граду Тули, која је део 106. гардијске ваздушно десантне дивизије, односно Ваздушно-десантне војске РФ, као посебног вида руске армије.
„Наши десантници, заједно са јединицима Копнене војске Србије увежбаваће дејства заузимања и уништавања базе условних нелегалних оружаних формација и ослобађању талаца са бојевим гађањем”, саопштили су из руског Министарства одбране.
Током спровођења операције, руске јединице извешће у зони спровођења маневара десант из авиона војнотранспортне авијације Ил-76. Биће изведено и дестантирање оклопне технике, борбених десантних возила БМД-2, уз помоћ теретних падобранских система са више купола, прецизирали су у руском министарству.
Вежба „Срем 2014” одржава се у складу са планом међународне војне сарадње Оружаних снага РФ за 2014. И док ове информације стижу из Москве, у српском Министарству одбране јуче нису желели да се изјашњавају о вежби која је наставак сарадње руске и српске војске. Подсетимо, у Ваздушнодесантној академији у Рјазању, 240 километара југоисточно од Москве, десет припадника Специјалне бригаде Војске Србије обучавало се од 15. до 30. августа на руском падобранском систему Д-10. Након успешно завршене обуке на падобранском полигону, падобранци Војске Србије су заједно са кадетима Ваздушнодесантне академије извршили падобранске скокове из ваздухоплова Ан-2, и Ил-76 који транспортује и десантира 125 падобранаца с комплетном опремом. Српски падобранци том приликом добили су звање „десантник”.
Руска 106. гардијска ваздушно-десантна дивизија једна је од најелитнијих руских војних формација и има славну историју која датира од 1943. године. За време Другог светског рата, њени припадници ослободили су Будимпешту, Беч и Праг, да би се 11. маја тачно у подне на чешкој реци Влатва сусрела са америчком 5. тенковском армијом. На том походу, ова дивизија прокрчила је себи оружјем пут дуг чак 6.100 километара. Данас су њени припадници дислоцирани у градовима Тула и Наро-Фоминск Московске области, као и у Рјазању.
У њихово основно наоружање спадају самоходни артиљеријски системи 2С9 „Нона”, калибра 120 милиметара, као и борбена десантна возила друге генерације БМД-2 која би се, условно, могла описати као лаки тенкови. Ова борбена машина оклопљена алуминијумом, у употреби је још од совјетско-авганистанског рата и способна је да савладава дубоке ровове и самостално плива у води. Има аутономију хода од 300 до 500 километара, у зависности од конфигурације терена и подлоге по којој се креће. БМД-2 је опремљен топом калибра 30 милиметара, домета до четири километара и може да превезе пет десантника и два члана посаде.
Б. Билбија, Политика
Значи остају. Ај нека је са срећом.
Значи остају. Ај нека је са срећом.
UZAS,SLAB JE IZRAZ.!
UZAS,SLAB JE IZRAZ.!
Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 🙂 jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 😉