Трећи по величини трговински ланац у Русији, тамо познат као Светофор, а у Европи под називом МЕРЕ могао би, како наводе медији последњих дана, ускоро да дође и на тржиште Србије.
Према писању портала Ретаил Србија, МЕРЕ би у Србији отворио 100 радњи, а свака би се простирала на неких 1.000 квадратних метара.
Оно што је посебно занимљиво за потрошаче, не толико за конкуренцију, у 10 земаља у којима овај ланац малопродаје послује њихова политика заснива се на ниској цени. Тако су, како је Ретаил Србија објавио најавили да ће бити и у Србији.
Сваке године у последњих неколико нешто у Србији затресе малопродајно тло, пре непуне две године Лидл је отворио прве радње у Србији и направио бум за кратко време, откинувши за неколико месеци више од три одсто колача осталим учесницима.
Kасније је тај колач додатно порастао на више од 10 одсто, а потрошачима донео још нешто – поједине ниже цене код конкурентских и избор који до сада нису имали.
То, међутим, није много утицало на пословање, приходи можда јесу били мањи“старим“ трговинским ланцима, али нико није затворио радње. Маркети попут Ароме која се шири по Београду или Амана који је пословање са београдског округа проширио и на југ земље купивши продавнице Орион прави су пример да конкуренција може да делује и стимулативно.
Простора очигледно има за све, чак и за руски ланац, у чијим се радњама на полицама већ налазе неки српски производи попут Свислајона.
Да се уклопи у атмосферу МЕРЕ, сматра сарадник Института за тржишна истраживања Саша Ђоговић, неће имати проблема јер у Србији, како каже, постоји јак руски сентимент.
„У зависности од стратегије и тога колико буде и на који начин се ширио верујем да ће постепено освојити наше тржиште и ако буде улазио са већим бројем објеката како је најављено претпостављам да ће кренути из Београда и других великих центара“, истиче Ђоговић за Данас.
Он подсећа да је тржиште малопродаје у Србији тренутно распоређено и да велику улогу имају Делез, Идеа, Меркатор, ДИС, однедавно и Лидл, али да је Русима Србија идеална за пласирање њихове робе.
„Требаће времена да се рашире, али ће успети захваљујући том сентименту који овде постоји према Русији јер се овде све што је руско увек прими“, напомиње Ђоговић.
Према првим најавама да руски ланац у Европи познат као МЕРЕ планира отварање 100 продавница у Србији најављено је и да ће цене производа на њиховим полицама бити ниже за 20 одсто.
„Мислим да ће њихова политика бити даље снижавање цене, нарочито када тек уђу на тржиште. Овде је цена главни фактор. Осим тога, они ће потрошачима у Србији понудити палету својих производа за које ми врло мало знамо, непознаница су нам, тако да ће и не то да играју. Без обзира на квалитет, биће то нешто ново“, наглашава наш саговорник.
Он је убеђен да ће се ако и када дођу, Руси прилагодити ценама овде и понудити ниже, а да уз то и тај руски сентимент који постоји код нас као и ширење асортимана имају шансу на српском тржишту.
МЕРЕ је део Торгсервис групе која послује на више од 800 локација у 10 земаља. Постоји од 2009. У нашој близини имају радње у Румунији, план је да се шири и на Грчку. Њихова пословна политика је рад директно са произвођачима, строга контрола квалитета и ниска маржа.
Ланац са седиштем у сибирском Kраснојарску послује углавном у мањим градовима, а прошле године стигао је и у Немачку, где је, према писању Дојче Веле, већ после седам дана био приморан да затвори своју прву радњу у Лајпцигу – због велике потражње и несташице залиха.
Пола килограма кафе је у том тренутку коштало два евра, што је, како наводи ДW, било упола цене у односу на Лидл и Алди. Оно што је запарало очи потрошачима јесте тај „сирови“ наступ руског ланца где више подсећа на складиште него на продавницу. Док имају шта да купе по нижој цени, међутим, потрошачима у Лајпцигу то није сметало.
„За људе који немају много новца ово је јефтина алтернатива. Можда не можете овде да обавите комплетну недељну куповину, али можете да набавите месо, кобасице и добијете производе по ниским ценама“, рекла је редовна муштерија у руском ланцу за ДW.
Рано је говорити о томе колико би МЕРЕ када дође могао да заузме на нашем тржитшу, поготово што не постоји нека свежија анализа стања на тржишту малопродаје код нас од оне коју је урадила Kомисија за заштиту конкуренције из 2018, што је било пре доласка Лидла. Тада је овом немачком играчу предвиђано пет до седам одсто учешћа на тржишту.
Према анализи KЗK из 2018, показало се, да су до тада водећи продавци на мало у периоду од 2014 до 2016, гледајући приходе које остварују, били Делез са 21 одсто учешћа на тржишту и Меркатор са неких 16 одсто.
Гледајући и по регионима ова два малопродајна ланца су доминирала, а десет највећих у Србији заузимало је 55 одсто у укупном промету, док су сви остали учесници појединачно имали мање од један одсто тржишног учешћа.
Трећи највећи учесник на тржишту је био ДИС са 3,56 одсто учешћа, потом Аман и Универекспорт са 3,48, односно 3,20 одсто. У првих десет су били Гомеx са више од два одсто и Метро, Qуаттро, ПерСу и Веро.
Пише: Љ. Буквић, Данас.рс