Не знамо за случајеве инфективних болести када би вакцина била ефикаснија у стимулисању имуног одговора од саме болести. Након оболевања имунитет дуже траје, рекао вирусолог Виталиј Зверев
Начелник Одељења за микробиологију, вирологију и имунологију Сеченовског универзитета не слаже се са научницима који тврде да вакцинација пружа бољи имуни одговор од саме болести.
„Једноставно не знамо за случајеве инфективних болести када би вакцина била ефикаснија у стимулисању имуног одговора од саме болести. Након оболевања имунитет је увек потпунији и дуже траје“, изјавио је Зверев.
Према запажањима стручњака, људи који су прележали ковид-19 почетком 2020. године и даље имају имунитет – и ћелијски и хуморални.
Експерт истиче да би оне, који су прележали корону, требало „оставити на миру“. Како каже, „нико не зна у потпуности како вакцина делује на организам тих особа“.
„Много ће зависити од тога да ли су задржали ниво антитела, да ли је висок или низак. Сваки организам ће другачије реаговати на примање вакцине. Осим тога, постоје изоловани случајеви поновљене болести“, рекао је академик Руске академије наука.
Истовремено, вирусолог је оценио да комбинована векторска вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V) не стимулише ћелијски имунитет у довољној мери.
Према његовим речима, није ствар у томе колико се антитела формира након вакцинације, већ у томе колико њих неутралише вирусе. По свим правилима, антитела „не би требало да делују“ након примања вакцине као што је „Спутњик Ве“ по други или трећи пут, додао је.
Онима који су први пут вакцинисани „Спутњиком Ве“ саветовао је да следећи пут користе друге вакцине.
„Ако је особа први пут вакцинисана вакцином ‘ЕпиВакКорона’ (пептидна вакцина) или ‘КовиВак’ (целовирусна вакцина), може да се ревакцинише њима, јер „немају ништа страно, само цео вирус или делове његових протеина“.
Наслов и опрема: Стање ствари