Свет

Руско тајно оружје: Паладијум!

Русија у могућем хладном рату санкцијама са Западом држи у резерви једно доста делотворно тајно оружје. Осим смањивања извоза нафте и гаса, Москва има на располагању и притисак на глобалне светске привредне играче путем ограничења продаје паладијума. Русија, наиме, контролише око половине светског тржишта овог племенитог метала

Паладијум је сребрно – бели метал, један од шест из платинске групе метала (ПГМ) која се састоји од: платине, паладијума, осмијума, рутенијума, родијума и иридијума. Од ових шест, паладијум има најнижу тачку топљења и најмању густину.

Цене паладијума, иначе, незаменењивог у ауто-индустрији, већ су реаговале на доминантну позицију Русије на тржишту после избијања украјинске кризе и заоштравања односа Запада с Русијом. Од краја јануара ове године цена унце овог метала повећала се за 14 посто тј на 800 долара. Аналитичари предвиђају даљи раст цена овог метала.

На тржишту постоје полуге паладијума од 10 унци, чистоће .999. Свака полуга произведена је од стране неке од водећих светских топионица, и имају оверену тежину и чистоћу. Инвеститори купују полуге паладијума за њихов потрфолио, поготову што се очекује раст цене овог метала

Тржиште паладијума већ дуго контролише Русија, заједно с Јужноафричком републиком (ЈАР). Но, у рудницима у Африци се штрајкује већ око три месеца. Према процени Стандард банке, продукција паладијума у овој земљи могла би до краја година пасти за око 40 процената у односу на прошлу годину. Могућности Москве да утиче на цену овог метала биле би тако још веће.

Тражња за паладијумом бележи ове године знатан раст, и то пре свега захваљући расту продаје аутомобила у САД и Кини. Тражња је још лане премашила могућности рудника, резерве које се могу економично експлоатисати су већ добри делом исцрпљене.

Примарна је употреба паладијума у производњи катализатора, његова потрошња у ове сврхе чини око 58% од процењене глобалне тражње у 2010. Друге важне области употребе су: електроника (16%), стоматологија (10%), накит (7%) и остало (9%). Катализатори се најчешће примењују на ауспусима у аутомобилима. Они су мали уређаји који се користе да смање токсичне емисије мотора са унутрашњим сагоревањем, претварањем штетних загађивача у мање штетне емисије

То значи да ће цех морати да плате у првом реду произвођачи и купци аутомобила јер паладијум је важна компонента у катализаторима издувних гасова. Једина могућност замене јесте платина која је, међутим, око 80 посто скупља и зато, упркос расту цена паладијума, још не долази до замењивања паладијума платином. Употреба овог сивог племенитог метала шири се, иначе, не само у индустрији накита него и у стоматогији, превасходно за зубне крунице.

Паладијум је од значаја у индустрији накита и један је од три највише коришћена метала (заједно са никлом и сребром) који се могу легирати са златом за производњу “белог злата”. Користи се и у стоматологији, часовничарству и производњи хируршких инструмената и електричних контаката

Лане је на светском тришту продато 6,4 милиона тројских унци паладијума. Од тога на Русију отпада 2,7 а на ЈАР 2,4 милиона унци.

Индустрија је све зависнија о овог метала. Тражња за њим већ трећу годину узастопно премашује понуду, истичу аналиитичари банке Морган Стенли (Станлеy). Експерти Креди Суис (Цредит Суиссе) банке претпостављају да ће тај тренд трајати најмање до краја 2016, а по процени ЦПМ Груп (Гроупе), чак од краја 2023. Цена ће, како се предвиђа, расти и преко границе од 850 долара за унцу.

 

МЛ

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!