Економија

Са Кином у пројекте вредне три милијарде долара

Државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Дејан Трифуновић је изјавио данас да је вредност свих пројеката који ће бити реализовани са Кином скоро три милијарде долара, међу којима је и градња нове луке на Дунаву у Београду код Пупиновог моста оквирне вредности око 280 милиона евра.

Трифуновић је на међународној научној конференцији „Дунав у функцији Новог пута свиле”, која је организована у Институту за међународну политику и привреду поводом посете Србији председника Кине Сји Ђинпинга, рекао да ће бити реализовани важни инфраструктурни пројекти у оквиру механизма за сарадњу Кине са земљама Централне и Источне Европе.

Он је навео, на пример, да кинески Хестил преузима Железару Смедерево и да би у оквиру тог аранжмана бити оператори Луке Смедерево, затим да ће се заједно градити индустријски парк, да су кинески партнери заинтересовани за израдњу нових лука и друго.

Како је прецизирао за Танјуг, могући концепт градње нове луке у Београду код Пупиновог моста је концесиони модел на бази заједничког улагања.

Трифуновић је истакао да је Србија од земаља у региону највише успела да искористи механизам ЦИЕЗ и да ће многи актуелни пројекти добити свој епилог током посете кинеског председника Србије, која је почела данас и трајаће до 19. јуна.

Он је навео да ће током те посете бити потписан комерцијани уговор за градњу Коридора 11 деонице од Сурчина до Обреновца у дужини од 17,6 км, што је недостајућа деоница будућег аутопута у изградњи од Београда до Чачка.

„Воде се преговоре и за пругу Београд – Будимпешта за брзине до 200 км на сат”, навео је Трифуновић.

Он је подсетио да су Кинези изградили Пупинов мост који је спојио обале Земуна и Борче, да је у сарадњи са партнерима из Кине почела изградња новог блока Б3 у Костолцу, док се прва фаза пројекта Костолац приводи крају, као и да се гради 50 км аутопута на Коридору 11.

Трифуновић је нагласио да ће концепт новог Пута свиле помоћи да се и поменути пројекти буду реализовани, пошто је наш геостратешки положај и имамо заједничке интересе.

„Европа је на том Путу свиле, поред Африке и Азије, а укупно ће тим пројектом бити обухваћено 60 држава. Државни секретар је подсетио да је Дунав најдужа река на подручју ЕУ, а друга у Европи, као и да је Дунавска комисија међународна организација која годинама већ управља пловидбом на Дунаву.

„Ток Дунава кроз Србију је дуг 588 км и потпуно је функционалан. Хоћемо да повећамо обим промета са 5,5 милиона тона робе годишње на 8,5 милиона, а број путника са 74.000 на 174.000 број путника до 2025”.

Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја Никола Танић је нагласио да је наука у Кини идентификована као основни покретач развоја друштва и државе додајући да би требало по томе да се угледамо на ту земљу.

Танић је казао да Србија и Кине у тој области имају многе пројекте, као и да ће већ сутра бити потписан моморандум о разумевању два министараства о реализацији великих пројеката, који ће почети од 2017. и трајати три године.

Он је навео, на пример, да се планира формирање заједничких лабораторија и да би можда касније две земље могле да оснују и заједничке институте.

Начелник Одељења за Азију, Аустралију и Пацифик у Министарству спољних послова Александар Јанковић је рекао да је Дунав једна од највећих европских река и да постоји велики потенцијал за сарадњу у области транспорта, привреде туризма, енергетике и водоснабдевања.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!