Државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Дејан Трифуновић је изјавио данас да је вредност свих пројеката који ће бити реализовани са Кином скоро три милијарде долара, међу којима је и градња нове луке на Дунаву у Београду код Пупиновог моста оквирне вредности око 280 милиона евра.
Трифуновић је на међународној научној конференцији „Дунав у функцији Новог пута свиле”, која је организована у Институту за међународну политику и привреду поводом посете Србији председника Кине Сји Ђинпинга, рекао да ће бити реализовани важни инфраструктурни пројекти у оквиру механизма за сарадњу Кине са земљама Централне и Источне Европе.
Он је навео, на пример, да кинески Хестил преузима Железару Смедерево и да би у оквиру тог аранжмана бити оператори Луке Смедерево, затим да ће се заједно градити индустријски парк, да су кинески партнери заинтересовани за израдњу нових лука и друго.
Како је прецизирао за Танјуг, могући концепт градње нове луке у Београду код Пупиновог моста је концесиони модел на бази заједничког улагања.
Трифуновић је истакао да је Србија од земаља у региону највише успела да искористи механизам ЦИЕЗ и да ће многи актуелни пројекти добити свој епилог током посете кинеског председника Србије, која је почела данас и трајаће до 19. јуна.
Он је навео да ће током те посете бити потписан комерцијани уговор за градњу Коридора 11 деонице од Сурчина до Обреновца у дужини од 17,6 км, што је недостајућа деоница будућег аутопута у изградњи од Београда до Чачка.
„Воде се преговоре и за пругу Београд – Будимпешта за брзине до 200 км на сат”, навео је Трифуновић.
Он је подсетио да су Кинези изградили Пупинов мост који је спојио обале Земуна и Борче, да је у сарадњи са партнерима из Кине почела изградња новог блока Б3 у Костолцу, док се прва фаза пројекта Костолац приводи крају, као и да се гради 50 км аутопута на Коридору 11.
Трифуновић је нагласио да ће концепт новог Пута свиле помоћи да се и поменути пројекти буду реализовани, пошто је наш геостратешки положај и имамо заједничке интересе.
„Европа је на том Путу свиле, поред Африке и Азије, а укупно ће тим пројектом бити обухваћено 60 држава. Државни секретар је подсетио да је Дунав најдужа река на подручју ЕУ, а друга у Европи, као и да је Дунавска комисија међународна организација која годинама већ управља пловидбом на Дунаву.
„Ток Дунава кроз Србију је дуг 588 км и потпуно је функционалан. Хоћемо да повећамо обим промета са 5,5 милиона тона робе годишње на 8,5 милиона, а број путника са 74.000 на 174.000 број путника до 2025”.
Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја Никола Танић је нагласио да је наука у Кини идентификована као основни покретач развоја друштва и државе додајући да би требало по томе да се угледамо на ту земљу.
Танић је казао да Србија и Кине у тој области имају многе пројекте, као и да ће већ сутра бити потписан моморандум о разумевању два министараства о реализацији великих пројеката, који ће почети од 2017. и трајати три године.
Он је навео, на пример, да се планира формирање заједничких лабораторија и да би можда касније две земље могле да оснују и заједничке институте.
Начелник Одељења за Азију, Аустралију и Пацифик у Министарству спољних послова Александар Јанковић је рекао да је Дунав једна од највећих европских река и да постоји велики потенцијал за сарадњу у области транспорта, привреде туризма, енергетике и водоснабдевања.
Танјуг
Све испод три милијарде (било које лове) за нас је обична сића!