Београд — За разлику од прошле године, која је пољопривредницима донела рекордне приносе, ове године већ средином лета било је јасно да зараде неће бити, само штете.
Колике, још не рачунају. Због суше траже да буде проглашена елементарна непогода.
Суша је опустошила њиве у Србији.
Војислав Малешев, из Каћа, као већина паора, прорачуном висине штете још се не бави.
“Ми пољоприрведници можемо да сведемо рачуне само када наши усеви пређу преко ваге и кад знамо шта смо убрали“, каже он.
Прецизне информације о штети још немају ни у министарству.
“Евидентно је да ће доћи до доста смањеног рода кукуруза. Колико је то конкретно то ћемо видети у наредним данима који долазе. Ми припремамо мере и тек у наредним недељама има времена о томе да причамо из једног једноставног разлога тада ћемо имати коначне цифре“, рекао је министар пољопривреде Бранислав Недимовић.
Чак и ако би држава прогласила елементарну непогоду, паори кажу да од тога не би имала пуно користи.
“Ми можемо да осигурамо само непогоду у смислу града, олује, а не можемо да осигурамо непогоду у смислу суше зато што то код нас није добро решено”, каже Војислав Малешев, пољопривредник из Каћа
Србија није обезбедила фондове из којих би финансирала надокнаду штете, настале услед суше, упозорава аграрни аналитичар Чедомир Кецо.
“Кад је у пиутању суша још никада није било надокнађено у држави србија на бази изгубљених вредности у пољопривреди. Дражва може ујутро прогласити да има елементарну непогоду због суше, али онда мора рећи надокнађује тај износ, коме, процена, из којих средстава”, истиче аграрни аналитичар Чедомир Кецо.
Пољоприведници се могу надати неким парцијалним исплатама премија и субвенција и евентуалном ослобађању плаћања надокнада одводњавање.
Б92