Београд — Повереник сугерисао Министарству грађевинарства да објави извођаче радова на Коридору 11.
Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности упутио је писмо Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у коме, како је саопштено данас, сугерише редовно ажурирање података о радовима на Коридору 11.
Повереник у писму сугерише министарству да учини напор и учини јавно доступним податке о инвеститорима, извођачима, евентуално подизвођачима радова на Коридору 11, на проактивној основи, тако што ће их објављивати и редовно ажурирати на званичној електронској презентацији министарства.
Писмо је, како је наведно, упућено поводом обраћања групе грађана и њихових правних заступника који су Повереника обавестили да су се истим поводом обратили и још једном броју државних органа односно функционера.
Грађани и њихови правни заступници, не доводећи у питање значај радова на ауто-путу, указују међутим на чињеницу да у току извођења радова неретко долази до проузроковања штете на њиховој имовини, а да су у одсуству потребних информација лишени могућности да остваре законско право на накнаду претрпљене штете односно да је траже судским путем.
Указују да су у покушајима да дођу до података неопходних за покретање судског спора, суочени с тим да добијају контрадикторне информације – некад да је инвестирор ЈП “Путеви Србије”, некад да је то ЈП “Коридори”.
Такође указују такође да нису у могућности ни да добију информације о томе ко су извођачи радова, односно да се њихови захтеви у том смислу суочавају с одговорима да су у питању “тајни уговори” или да су извођачи “стране фирме” које су ангажовале “непознате” подизвођаче.
Указују и да су покушаји да на индиректан начин дођу до потребних информација о извођачима остали неуспешни, будући да су камиони и друга тешка возила која проузрокују штету најчешће без ознака, а возачи који њима управљају одбијају да кажу за кога раде.
“Не постоји ниједан легитиман, оправдан разлог да се грађанима отежава могућност да користе сва правна средства ради остваривања права на накнаду евентуалне штете на њиховој имовини”, наводи Повереник у писму.
Нема такође ниједног оправданог разлога да подаци о инвеститорима и извођачима радова на аутопуту буду недоступни јавности, напротив, а још мање за то да извођење једног корисног пројекта изазива непотребне и непожељне последице у виду незадовољства грађана.
Напротив, држава има обавезу да им свако остваривање права учини лакшим и једноставнијим, а да незадовољство због одсуства потребних информација отклони, закључио је Повереник у писму.
Бета,Танјуг
Фото: ФоНет