Бела кућа предвиђа да ће ове године буџетски дефицит Сједињених Америчких Држава износити 1,2 билиона (хиљада милијарди) долара
ВАШИНГТОН – Бела кућа предвиђа да ће ове године буџетски дефицит Сједињених Америчких Држава износити 1,2 билиона (хиљада милијарди) долара, већ четврта година заредом да дефицит прелази границу од једног билиона долара за време владавине председника Барака Обаме.
Та неповољна прогноза, иако очекивана, додатно ће интензивирати ионако бурну председничку кампању у САД, током које су главна тема досад били Обамини резултати кад је реч о привреди и буџету, пренела је америчка новинска агенција Асошиејтид прес (АП).
Американци ће се 6. новембра на изборима определити између сарадњег председника Обаме из Демократске странке и кандидата Републиканаца Мита Ромнија, ранијег гувернера савезне државе Масачусетс.
Бела кућа за ову годину такође предвиђа у највећој националној привреди на свету скроман економски раст од 2,6 одсто, као и просечну стопу незапослености од осам одсто.
За 2013. прогноза привредног раста такође износи скромних 2,6 одсто, што је ниже од прогнозе из фебруара од три одсто, док би 2014. раст требало да буде убрзан на четири одсто.
Стопа незапослености ће се све до краја 2014. задржати на нивоу изнад седам одсто, наводи се у извештају објављеном у петак увече.
“Економски опоравак који је почео 2009. ће се и даље одвијати, али скромним темпом, док ће незапосленост почети полако да пада. Пред америчком привредом су и даље многобројне опасности”, написао је у свом блогу вршилац дужности директора за буџет у америчкој администрацији, Џефри Зинц.
Буџетска 2012. година се у САД завршава 30. септембра. Бела кућа такође прогнозира да ће 2013. бужетски дефицит пасти на тек нешто испод једног билиона долара, већи минус него што је очекиван у фебруарској прогнози.
Америчка администрација је обећала да ће буџетски дефицит до 2017. пасти на око три одсто укупног домаћег производа (БДП), делимично захваљујући повећању пореза, што ће у наредних десет година донети додатне приходе у буџет од 1,5 билиона долара.
Танјуг