САД су нашле начин како да изађу из ћорсокака, у вези са преговорима које воде са Русијом поводом ЕвроПРО. Уместо размештања ракета- пресретача по Европи, они ће можда на својој територији наћи место за постављање ПРО. На рачун тога, Американци могу не само да наставе процесе „ресетовања“ односа са Москвом, већ и да уштеде стотине милијарди долара.
Ревизију планова за изградњу ПРО, препоручио је Национални истрживањки савет- утицајна организација која потпада под структуру Академије наука САД и саветује администрацију председника. Изучивши концепцију ЕвроПРО, експери су схватили да је распоређивање америчких ракета пресретача у Пољској несврисходно. У извештају који су они спремили, стоји да ту нема неопходних елемената за заштиту Европе, као ни да одбрану САД овај корак неће ојачати. А да се не говори о томе да ове ракете пресретачи које би требало да буду распоређене у Пољској, још ни не постоје, подсећа заменик директора за истраживања Савета за спољну и политику одбране Дмитриј Суслов:
Тих ракета још нема ни у фази скице. И так сада почињу научно- истраживачке и експеримантално- конструкторске разраде у Пентагону у вези са стварањем ових противракета. Осим тога, неопходно је стварање веома широког система праћења и система упозорења, који још не постоје у САД и највероватније неће их ни бити у скоријој будућности, како би та ракета хипотетички могла да пресреће стратешке балистичке ракете на стартној етапи, тј првих пар минута након полетања.
Због претходних несугласица по питању размештања америчког противракетног штита на територији Европе, успорио се процес ресетовања односа између САД и Русије. Сада је нађен начин да се изађе из ћорсокака, говори бивши начелник Генералштаба, генерал пуковник Виктор Јесин:
Ако позициони реон ЕвроПРО не буде укључивао елемент стартних позиција у Пољској, то ће у многоме ослабити бриге Русије у вези са способношћу ЕвроПРО да девалвира потенцијал руских стратешких атомских снага. При таквој одлуци, ако она буде усвојена, биће умањена оштрина проблема и отворена могућност изналажења компромиса и могућих решења.
Укратко, ако САД и одустану од постављања ПРО у Европи, то ће се десити тек после председничких избора. Барак Обама је обећао да ће бити „флексибилнији“ у овим питањима, ако њега изаберу. Али, он нема могућност да то покаже и компромисима на делу. Управо по овим питањима републиканци критикују Обаму, наводећи да је превише слаб у односима са Русијом.
Глас Русије