Србија

САД: Претња исламског екстремизма на Косову расла од 1999.

ВАШИНГТОН – Претња насилног исламског екстремизма на Косову постепено је расла од сукоба 1999. године, делимично уз помоћ новца страних организација које пропагирају екстремистичке идеологије, констатује се у данас објављеном извештају Стејт департмента.

У извештају о тероризму у свету за 2015. годину, истиче се да је са Косова око 250 до 300 терориста путовало у Сирију и Ирак да би се борило у редовима Исламске државе (ИСИЛ) или Нусра фронта, од којих је око 50 убијено.

У делу извештаја за Косово, које се третира одвојено од Србије, констатује се, такође, да насилне екстремистичке групације активно користе друштвене медије за ширење пропаганде и регрутовање следбеника.

Иако се указује да у прошлој години на Косову није регистрован ниједан терористички инцидент, подсећа се да је полиција ухапсила осумњичене за планирање таквих напада.

Косовска влада наставља сарадњу са САД у области контратероризма, а Американци су обучавали и помагали тамошњој полицији и правосуђу у случајевима борбе против тероризма, додаје се у извештају.

Пошто безбедносна и политичка ситуација на северу Косова и даље ограничава способност владе у Приштини да на том подручју врши власт, Кфор и Еулекс сарађују са косовском полицијом у одржавању безбедности, укључујући границе, оцењује Стејт департмент.

У извештају се, као терористички инцидент у прошлој години, бележи хапшење пет косовских Албанаца 11. јула 2015. због покушаја да баце отров у језеро Бадовац из кога се Приштина снабдева водом.

Полиција је најпре ухапсила тројицу, а затим још двојицу за које се испоставило да су се борили у Сирији у редовима ИСИЛ-а. Сва петорица су оптужени за тероризам, додаје се у извештају, преноси Танјуг. 

Србија се и са скромним ресурсима бори против тероризма

ВАШИНГТОН – Влада Србије наставља са својим напорима у борби против међународног тероризма и у тој области снажно сарађује са САД, истиче се у данас објављеном извештају америчке владе.

У одговору на мигрантску кризу, Влада Србије контактирала је многе међународне партнере од којих је тражила савет и помоћ у вези са идентификовањем и спречавањем потенцијалних терориста, додаје се у извештају.

„Током године, мигрантска криза је опретерила ресурсе Владе Србије, са више од пола милиона миграната и избеглица који су прошли кроз Србију, уз минималне провере и процесуирања. Као резултат значајног пораста доласка избеглица и миграната у другој половини године, Влада је тражила помоћ САД и других стратешких партнера за напредније методе скрининга”, наводи Стејт департмент.

У извештају се додаје да, упркос јавној подршци српских политичких лидера контратерористичким мерама, као и неким почетним корацима у бољој координацији владиних контратерористичких активности, Влада Србије на крају године није имала националну стратегију борбе против тероризма, нити инфраструктуру или стратегију за борбу против насилног екстремизма.

Влада Србије, указује се у извештају, наставља са јавном осудом активности Исламске државе Ирака и Леванта (ИСИЛ) и изражава подршку напорима против те групације, преноси Танјуг.

танјуг,Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!