Америчко министарство одбране подржава пројекат израде нове врсте малих, чудних, али ефикасних робота. Гмижућа направа, отпорна на удар, идеална за извиђање
ПРОВЛАЧИ се кроз уске отворе, прилагођава облик терену и отпоран је на удар.
То је, у најкраћем, опис новог робота чије усавршавање подржава америчко министарство одбране, препознајући у овој направи ново оружје, посебно погодно за операције извиђања. Рад на овој машини започели су инжењери америчког Института за технологију из Масачусетса (МИТ) и Националног универзитета Јужне Кореје из Сеула, али је нова врста робота убрзо скренула пажњу Пентагона који је у њој препознао потенцијал за војну употребу.
Инспирисан обликом и покретом црва, овај робот, како наводе научници у стручним часописима у САД, способан је да мења облик и преживи и најснажније ударце, док му „гмизање“ омогућава да смањи буку. Управо ова особина, истичу они, чини овог црволиког робота идеалним „извиђачем“.
ИНСПИРАЦИЈА ЖИВОТИЊАМА РОБОТ у облику црва само је један од оних инспирисаних животињама. Робот-гепард креће се брзином од тридесетк километара на сат, вештачка мини-птица опремљена је камером, а „алфапас“ је четвороножни робот способан да носи војну опрему.
У претходним покушајима стварања оваквог робота научници су користили преноснике и пнеуматске пумпе, али управо то их је чинило непрактичним за употребу. У новом пројекту који финансира Пентагон, инжењери су се определили да робота покреће „вештачки мишић“ сачињен од никлене и титанијумске жице, који опружа и скупља топлотна енергија.
Обмотавши оваквом врстом жице неку врсту тубе, они су имитирали покрете црва у различитим сегментима његовог кретања. Тим инжењера је, како наводи британски Би-Би-Си, створио алгоритам који упућује таласе за контракције дуж пет сегмената од којих је робот сачињен. Тако се „туба“ скупља и растеже, заправо покреће.
Робот може да развије брзину од пет милиметара у секунди. Додатни „мишићи“ са обе стране омогућавају му покретање лево и десно. Меко „тело“ чини робота гипким:
– Можете и да га баците, а он ће и даље да ради – тврди Сангби Ким, професор механике са МИТ.
Новости