ЗАГРЕБ – Амерички и британски амбасадори у Сарајеву упозорили су званичнике БиХ да “охладе” своје везе са Ираном, јер њихова будућност није Техеран, него ЕУ, пише загребачки “Вечерњи лист” позивајући се на изворе у Стејт департменту.
Загребачки дневник пише да је Вашингтон изгубио стрпљење када је један сарајевски магазин објавио да је током 2012. одобрено “200 виза за иранске предузетнике” који су посетили БиХ.
“У њиховом друштву био је и ирански дипломата којег су пратиле израелске тајне службе и откриле да је посетио Тајланд, Грузију и Индију, сва места где су потом нападнути израелски грађани”, пише лист.
Американци потврђују да у БиХ делује 3.000 потенцијалних исламских терориста, док се стотине других могу наћи и на Косову, Санџаку и у Македонији.
БиХ је, како се наводи, једина земља у Европи која има сараднике радикалног ислама у највишим нивоима власти.
“Њихов утицај на друштво које се још бори с наслеђем мржње заостале из ратова деведесетих и уништеном привредом не треба потцењивати, јер екстремисти с пуним новчаницима лако проналазе обраћенике спремне за терористичка дела”, пише “Вечерњи”, пренеле су агенције у БиХ.
Амерички стручњак за Балкан Гордон Бардош упозорава да је БиХ једина земља у Европи која има симпатизере и сараднике радикалног ислама у највишим нивоима власти.
Бардош каже да је Сарајево “дом” за радикалне терористе, те да се у том граду налази највећа иранска амбасада у Европи које постаје централно место, нешто попут Берлина током хладног рата.
“Америка и друге западне земље дуго су игнорисале постојање сурогата Ал каиде и Хезболаха на Балкану, који финансира Иран и Саудијска Арабија”, каже Бардош.
НАПАДИ
Терористички напад на аутобус са израелским туристима у Бугарској 18. јула 2012. посљедњи је у низу смртоносних инцидената на Балкану које су починили исламистички екстремисти увежбани у војним камповима у БиХ, пише загребачки дневник.
Пре тога у Скопљу су убили пет људи, а 2011. вехабије су напале америчку Амбасаду у Сарајеву, док је 2010. године полиција Србије открила терористичку ћелију у планинској регији Санџак, која је планирала напад на западне амбасаде у Београду.
У БиХ су многи екстремисти деведесетих година легално и илегално долазили и до хрватских пасоша, што је најважнији разлог што Вашингтон није укинуо визе Хрватској.
Укинуће их, највјероватније, након уласка у ЕУ и боље контроле издавања пасоша за држављане БиХ, пише лист.
Танјуг
Pa isti ti Ameri su ih naoruzavali, davali podrsku, pomagali im , a sad im smetaju ??? Po tudjem turu nije mnogo ni 100 batina, a po sopstvenom …………….. !