Контрола над јужним границама Сирије, укључујући подручје Танф у којем се налази америчка база, биће предати владиним снагама Сирије, саопштио је Спутњику неименовани извор.
Према договору САД, Русије и Јордана и иранске снаге ће напустити то подручје.
Како већ неколико дана пишу медији, помоћник државног секретара САД за Блиски исток Дејвид Сатерфилд направио је план који предвиђа да се спречи војно заоштравање и да се опозиционе снаге евакуишу на север, у провинцију Идлиб која постаје стециште свих терористичких група у Сирији. У замену, САД траже да Русија не дозволи Ирану приступ јужној граници, односно Израелу. У плану постоји и тачка која предвиђа демонтажу америчке базе Танф која се налази на граници са Јорданом и Ираком, где руски званичници често примећују терористе како слободно шетају.
„Сва подручја на (јужној) граници ће бити предата владиним снагама Сирије, за Голанску висораван ће наставити да важи споразум о зони под мониторингом снага УН, док присуство иранских снага није предвиђено“, саопштио је саговорник Спутњика.
Јужна зона деескалације, у којој скоро 70 одсто територије контролише такозвана наоружана опозиција, биће предата под контролу руске војне полиције, саопштено је на састанку представника Русије, САД и Јордана.
Према мишљењу руског политиколога Карине Геворгјан, тај предлог представља излаз из пат позиције која је настала због иранског војног присуства на територији Сирије.
„Ако Израел пристане, а гарантује руска војска, то ће заиста значити постепено решавање кризе, јер сада Израел бомбардује или ракетира сиријску територију, тврдећи да уништава иранске објекте. На крају крајева, ни Ирану ни Израелу рат није потребан и не желе ескалацију“, рекла је она.
Још је руски председник Владимир Путин током састанка са сиријским председником Башаром ел Асадом у Сочију рекао да је време да страни војници напусте Сирију.
„Полазимо од тога да ће се, због значајних победа и успеха сиријске војске у борби против тероризма и активнијег почетка преговарачког процеса, стране војске повући са територије Сирије“, рекао је шеф Кремља. Како су потом прецизирали у Министарству иностраних послова Русије, Путин је мислио на Американце, Турке, Хезболах и Иран.
Наравно, Иран се одмах осетио прозваним. Такав план би задао озбиљан ударац формирању „шиитског полумесеца“ од Техерана до Либана који је за њих од стратешког интереса.
„Нико не може да натера Иран да нешто уради“, изјавио је званични представник Министарства иностраних послова Ирана Бахрам Касеми. Он је рекао да се иранске снаге тамо налазе од почетка грађанског рата, на позив званичног Дамаска и да ће тамо остати све „докле год сиријским властима буде била потребна помоћ Ирана“.
Међутим, с обзиром да се Иран налази у веома тешком међународном положају, тешко да ће ризиковати да себи још више закомпликује ситуацију. У овоме је остао потпуно сам. Изгледа да је Израел заиста добио шта је хтео — удаљио је иранске војнике од својих граница.
Мало чуди да су САД тако олако дале своју базу, с обзиром да је она блокирала аутопут Дамаск-Багдад и помоћу које је праћено кретање иранских снага. Међутим, изгледа да су Американци већ у близини направили другу базу, само са јорданске стране границе.
Милена Цмиљанић, Спутник