Безбедност

Сајбер претње: један „клик“ до колапса

13.12.2012. – Довољно је имати само веома добар мозак који се разуме у информатичку технологију

У 2013 години, број сајбер напада широм света ће драматично порастити. То ће бити циљани напади, и велике кампање заказане од стране владиних агенција. Овај закључак се налази у пројекцијама антивирусне корпорације „Лабораторија Касперски“.
Америчке обавештајне службе предвиђају сукобе у сајберпростору кроз 20 година и то не само између држава, већ и између националних влада и цивилног друштва.

Према мишљењу аналитичара „Лабораторије Касперски“, наредне године ће се значајно повећати број крађа поверљивих информација, како из владиних агенција, тако и из приватних компанија, из различитих области пословања. Сајбер нападима ће се, најчешће, подвргавати циљеви од великог значаја, као што су стамбено-комунална инфраструктура и транспорт.

Национални савет САД за обавештајна питања, са своје стране, у свом извештају „Глобални трендови 2030: алтернативни светови“, са високим степеном сигирности сугерише да би Интернет могао ускоро могао поседовати у својим системима количине података које превазилазе читаву владину базу података. Мрежни олигарси попут Google-а и Facebook-а, у стању су да контролишу огромне количине информација у режиму реалног времена. Истовремено, захваљујући растућем темпу развоја комуникационе технологије, националне владе ће имати неограничену контролу над грађанима. Али би и грађани властима могли адекватно узвратити.

Цео ИТ сектор је тренутно изузетно опасан у смислу нашег развоја у правцу кретања информационог друштва, рекао је у интервјуу за „Глас Русије“ председник Друштва за информатичку безбедност Генадиј Јемељанов:

– Зато што се под информационим друштвом поставља мина. Ако се не створе адекватне мере заштите, она прети колапсом. Јер када овладамо читавом овом информационом технологијом, а она одједном заблокира, то ће, у суштини, бити колапс. Замислите случај да скроз нестане струја. Опасност овог типа напада се огледа у том да их је лако направити, с финансијско-економске стране. Довољно је имати само веома добар мозак који се разуме у информатичку технологију. Буквално, уколико се дође до ове тачке апсурда, једна особа може да учини велику штету читавом сајбер простору.

Међутим, данашња реалност не даје нам разлог да сумњамо у футуристичка предвиђања стручњака. Обавештајне агенције истих тих Сједињених Америчких Држава, послале су поменутом Националног савету за обавештајна питања, неку врсту прегледа актуелних сајбер претњи усмерених на САД. „Најопаснији објекат у сајберпростору“ је Кина, преноси Лос Анђелес тајмс. Русија, Француска, Израел и друге земље се, такође баве сајбер шпијунажом, али не тако издајнички и подмукло као Кина. У сваком случају, Русија се не бави систематском крађом пословних тајни из америчких компанија за добробит својих предузећа.

У међувремену, чланови међународног форума за сајбер одбране Cyber Security Asia 2012, који је одржан почетком децембра, сложили су се да је главни проблем у свету информационих технологија тај да се државе између себе не могу договорити о том шта се у ствари сматра сајбертероризмом. Развој најефикаснијих антивирусних програма спонзоришу бројне владе, зарад вођења сајбер ратовања. Међутим, нико не може гарантовати да ти програми накнадно неће постати доступни терористима, способним да модифицирају вирус и потпуно га неконтролисано користе у своје сврхе. На пример, вирус Stuxnet, направљен 2010. године од стране израелских и америчких стручњака, прошао је низ трансформација и побољшања. Дакле, пре или касније, влада ће морати да стави сајбер тероризам и сајбер ратовање под некакву законодавнску и правну основу, с обзиром да већ данас постоји велики ризик од уплетања у сопствене сајбер мреже и буквално један клик мишом може зауставити читаву цивилизацију.

(У чланку су коришћени материјали из публикације Information Security)

Никита Сорокин,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!