Иако су режимски медији у Србији најављивали да су „Грци поклекнули и издали Србе“ и да ће сигурно признати лажну државу Косово, а након њих Шпанија и Румунија – ове чланице ЕУ су остале при чврстом ставу да га не признају.
Грчка неће подржати евентуални захтев Косова за пријем у разне међународне организације и неће подлећи различитим притисцима којима су изложени, изјавио је данас министар спољних послова Србије Ивица Дачић који борави у званичној билатералној посети Атини.
Дачић је новинарима у Атини казао да је за њега ова посета била важна да види има ли истине у, како каже, разним гласинама које се чују у разним метрополама, а то је да Грчка мења свој став у вези Косова и Метохије.
„Ми смо разменили подршке и ми апсолутно дајемо подршку принципу очувања територијалног интегритета и суверенитета Грчке и Кипра, а с друге стране они су поновили свој став да поштују територијални интегритет и суверенитет Србије, да неће бити промене њиховог става. Цитирам министра Дендијаса, рекао је да Грчка никада неће изненадити Србију. У том погледу за мене је ова посета била успешна“, казао је Дачић.
Додао је да је циљ његове посете Атини и то прве билатералне посете од како је ступио на нову дужност био и да покаже колико је Грчка важна за Србију и колико Србија придаје важност неговању пријатељства са Грчком.
Према његовим речима, опште је познато да када у Србији сматрају да су неке земље традиционално пријатељске да не треба да долази до билатералних односа.
„Баш зато је последњих година дошло до стагнације наших односа. Грци високо цене мој потез“, казао је Дачић додајући да се данас сусрео и са председницом Грчке Катерином Сакеларопулу и, како каже, својим старим колегом, министром иностраних послова Грчке Никосом Дендијасом.
Шеф српске дипломатије наводи да су на дневном реду биле и све друге теме и у том смислу најављује да се очекује посета председнице Грчке Србији почетком следеће године, као и одржавање седнице Високог савета за сарадњу Србије и Грчке, разни трилатерални и билатерални састанци.
„И то све треба да урадимо пре него што се у Грчкој одрже избори који су планирани на пролеће. Ова посета је поновно јачање свих ближих и веома значајних односа са Грчком“, навео је шеф српске дипломатије.
У Атини Дачић је разговарао и са вођом опозиције и председником политичке странке Сириза Алексисом Ципрасом, а тим састанком који је одржан у Парламенту, завршена је званична посета шефа српске дипломатије Грчкој.
Шпанија одговорила Приштини
Шпанија остаје при ставу да не признаје једнострано проглашену независност тзв. Косова и сматра да то питање треба да се реши дијалогом Београда и Приштине, саопштило је шпанско Министарство спољних послова.
Шпанско министарство тако је одговорило на питање приштинског портала Дукађини да ли ће Приштина добити одобрење Шпаније да се придружи ЕУ.
„Шпанија остаје при свом ставу да не признаје декларацију о независности коју је Приштина усвојила 2008. године и брани потребу да се то питање реши дијалогом Београда и Приштине“, навело је Министарство спољних послова Шпаније.
Румунија не признаје Косово
Румунија није променила свој став да не признаје једнострано проглашену независност Косова, саопштило је Министарство спољних послова Румуније уочи сутрашње расправе о либерализацији виза за Приштину на састанку Радне групе за визе Савета у ЕУ.
Румунско министарство нагласило је за приштински Лајми да се у земљи и даље анализира став Букурешта по питању визне либерализације за Приштину, називајући га притом покрајином.
„Став Румуније о либерализацији виза за Приштину је још под унутрашњом анализом, полазећи од премисе поштовања неутралности ЕУ према статусу покрајине“, наводи се у саопштењу румунског министарства.
Истовремено наглашавају да Румунија намерава да допринесе повећању утицаја ЕУ у региону Западног Балкана.
Румунско министарство је оценило да је тзв. држава Косово испунила све критеријуме за либерализацију визног режима од 2018. године.
Састанак Радне групе Европског савета ЕУ биће одржан сутра у Бриселу како би се разговарало о питању укидања визног режима за Приштину.