Немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Франсоа Оланд су партнере на самиту Европске уније у Бриселу известили о “великим тешкоћама у разговору с руским председником Владимиром Путином” у Берлину о Сирији и Украјини, а италијански премијер Матео Ренци је изјавио да је “Оланд преоштар према Путину” и нагласио да су санкције Русији несврсисходне.
Ренци који се управо вратио из Вашингтона где је разговарао с америчким председником Бараком Обамом и од њега добио подршку за свој став да ЕУ политика “стезања каиша” гуши раст привреде, чуо је од саговорника у САД да су и они “збуњени због толико тврде политике Оланда према Москви”.
То преносе италијански медији, који наводе да је Ренци предочио велику забринутост свих у ЕУ због заоштравања сукоба у Сирији, али је указао да нема говора о било каквим санкцијама Русији.
Шефови држава или влада ЕУ су у бурној расправи о “стратешким односима” с Русијом и рату у Сирији осудиле бомбардовање цивила у Алепу, и запретиле “свим могућим корацима” ако се то настави и не окрене политичком решењу кризе.
Али су, по оцени многих коментатора, уз најмањи могући јединствен став оставили по страни питање санкција за сиријски режим, али и за Русију, иако су то тражили Велика Британија, Пољска и балтичке земље.
Тиме је потврђено да ће се о санкцијама Русији због Украјине одлучивати у децембру или јануару, када садађње санкције истичу, а око чијег продуживања су чланице ЕУ веома подељене.
Немачка канцеларка Меркел је заузела нешто опрезнији став према Москви и предочила да је “нужно оставити отворене све канале” у сагледавању онога у чему се у односима с Русијом може напредовати у обостраном интересу, јер, како је указала, “ми смо део евроазијског простора и део Русије је у Европи”.
Оланд је међутим упозорио да “ми у ЕУ ништа не искључујемо и ако Русија настави бомбардовање (у Сирији) добиће санкције, мада сада о томе нема одлуке”.
Председник Европског савета, бивши пољски премијер Доналд Туск је био мишљења да је “јасно да је стратегија Русије да ослаби Европску унију, мада наш циљ није да заоштримо напетост, већ само узвраћамо”.
Председница Литваније Далија Грибаускајте је подвукла да је “дошло до повећања напетости, укључујући на војном пољу… главни задатак је отуд да се то смањи, а сви кораци ЕУ остају на столу”.
Ангела Меркел је међутим уочи самита ЕУ указала на то да је “Москва стратешки партнер и важан сусед ЕУ”.
Неке европске дипломате и коментатори у медијима су то протумачили као њен став да лидери ЕУ не виде сврсисходност тврдог истрајавања на санкцијама, већ сматрају да је Русија потребна Унији да би се сукоби и у Украјини, а посебно у Сирији преокренули ка миру и политичком решењу.
Аустријски канцелар Кристијан Керн је оценио да су расправе међу лидерима ЕУ о политици према Русији биле веома оштре и због тога што чланице Уније имају важне економске интересе у Русији, али је закључио и да су “важне европске вредности”.
Шефови држава или влада ЕУ ништа нису саопштили о резултатима расправе о “стратешким односима и политици” према Русији, већ је то само споменуто у краткој реченици завршног саопштења са самита ЕУ.
Бета
фото: Ројтерс