Европа

Самит у Бриселу: Чланице ЕУ подељене по свим питањима

За шездесету годишњицу постојања, која ће се обележити на самиту у Риму крајем месеца, ЕУ је спремила Белу књигу о својој будућности. На неформалном самиту у Бриселу, лидери ЕУ су се сложили да се не слажу око већине ствари. Тако је идеја о Европи у више брзина или у пет сценарија, добила свој легитимитет.

Европски савет признао је да државе чланице нису успеле да постигну сагласност око закључака самита из, како се наводи, разлога невезаних с његовом суштином.

„Што се тиче забринутости око Европе у више брзина, приметио сам да неки то виде као нове поделе, као стварање нове гвоздене завесе између Запада и Истока, али то није наша намера“, каже председник Европске комисије Жан Клод Јункер.

Двадесет седам лидера Европске уније, без британске премијерке Терезе Меј, окупило се данас, другог дана самита у седишту Уније у Бриселу, да би разговарали о будућности тог блока у тренутку када се Британија припрема за излазак из њега, а крајње десничарске партије – за могући успех на изборима широм Европе.

„Постоје разлике и унутар Еврозоне на бар две групе земаља. Око закона о разводу слаже се само 17 земаља. Исти број држава подржава и идеју заједничког европског тужиоца, па чак и неке земље оснивачи нису сагласне. Већ сада имамо Европу у више брзина“, наводи Јункер.

Немачка канцеларка признала је тешку ситуацију у односима између земаља чланица, али је заузела позитиван тон према напретку оствареном на пољу безбедносне и одбрамбене политике на самиту.

„Дух у коме заједно радимо је да смо отворени за све чланице. Нема никаквог искључивања, то јер као концентрични кругови, где једна земља припада једном, а друга другом кругу. То су пројекти око којих ће чалнице саме одлучивати, у који ће се укључити“, каже немачка канцеларка Ангела Меркел.

У таквој атмосфери самитом је најнезадовољнија Пољска, јер је пољак Доналд Туск реизабран за председника Савета, и поред противљења званичне Варшаве.

Ипак, после два дана, на крају самита једногласно је усвојено саопштење ЕУ о економији, миграцијама и нестабилности на Балкану, као и о Тусковом реизбору. И ранији разкључци, рецимо о миграцији нису још спроведени.

Извор: Н1/Ројтерс

фото: Еурактив

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!