Само десетак дана пре но што је Косово “самопрогласило” независност, представници “Рио Тинта” (“Лидијан интернешнел”), саопштили су да су у Ораховцу открили ново налазиште с просечних 1,87 грама злата по тони узорка, који иде и до чак 7,97 грама , а и без тога, процене говоре да налазишта седам стратегијских руда (олово, цинк, сребро, никл, манган, молибден и бор) на Косову и Метохији вреде чак 1.000 милијарди америчких долара – саопштила је Партија уједињених пензионера (ПУПС).
ПУПС је поводом поруке председника Србије Александра Вучића запосленима у “Трепчи” да, “док год је Србије, Трепчу нико неће моћи да вам отме”, то навела као још један аргумент да нема те понуде због које би Србија смела да пређе “црвену линију” и одрекне се своје имовине на Косову.
ПУПС истиче да се Косово, пре тачно 105 година, након неколико векова, поново “вратило кући”, а “Србија се вратила своме завичају”.
Наводи и да је најзначајнији европски рудник у доба Немањића било Ново Брдо где се добијало олово и сребро помешано са златом, да још с почетка 15. века датира и један од најстаријих рударских закона у Европи, Рударски законик деспота Стефана Лазаревића из 1412, као и да је за време Ђурађа Бранковића одатле задовољавала петина европских потреба за сребром.
“Археолошке ископине доказују да су рудна богатства на КиМ експлоатисана још пре доласка Римљана, а током римске владавине, тадашња провинција Јужна Мезија (данашња територија централне Србије и КиМ) сматрана је провинцијом рударства. Крајем 19. века инострани капитал је почео ; да улази у област рударства на КиМ, у време Краљевине Југославије Енглези су улагали у експлоатацију руде у Старом Тргу – подсећа ПУПС.
Та странка тиме објашњава зашто кроз Рударски басен “Трепча” свакодневно “шпартају” многи “истраживачи” и “инвеститори”, “упорно заобилазећи једину адресу са којом, ако се поштује свето правило својине, могу да разговарају, а то је Влада Републике Србије”, пише у саопштењу.
Бета